Studerande som erhållit examen från YA! Våren 2014

 

Efternamn Tilltalsnamn Hemkommun Studentexamensbetyg
       
       

Enheten i Vasa

     
       

Grundexamen inom bilbranschen

Bilplåtslagare      
       
Antus Linus Pedersöre  
Granskog Niklas Närpes  
Grägg Benjamin Pedersöre  
Kujala Mathias Vasa  
Nyberg Tony Jakobstad  
Nyman Alexander Pedersöre  
Nyman Richard Jakobstad  
Suomalainen Joel Pedersöre  
       

Grundexamen inom bilbranschen

Fordonsmekaniker      
       
Dalgren Johan Malax  
Fredman Pontus Malax Studentexamen 
Hanner Pontus Vörå  
Häggblom Niclas Korsholm  
Kettu Sebastian Korsholm  
Lindholm Linus Vasa  
Ljungkvist Ove Malax  
Mitts Simon Kristinestad  
Nordmyr Glenn Närpes  
Norrgård Niklas Vasa  
Rönngård Johnny Närpes  
Sandelin Christopher Vasa  
Ålund Tom Närpes  
Österåker Adam Vörå  
       

Grundexamen inom byggnadsbranschen

Husbyggare      
       
Ekman Amadeus Vasa  
Finneman Mathias Vasa  
Gädda Fredrik Korsholm  
Harju Alexander Vasa  
Htay Reh Malax  
Häggdahl Simon Korsnäs  
Hägglund Frida Vörå  
Kantola Marcus Vörå  
Keko Tommy Korsholm Studentexamen 
Klicic Aldin Närpes  
Knuts Simone Malax  
Lervik Jim Korsholm  
Lindell Mathias Vasa  
Lithén Sebastian Korsholm  
Ljung Johan Korsholm  
Långgård Andreas Malax  
Nyman Jimmy Nykarleby  
Nyman Joakim Korsholm  
Nyman Karl-Johan Vörå  
Näsman Marcus Korsholm  
Puska Aleksi Vasa  
Snygg Tobias Korsholm  
Sten Alexander Korsholm  
Söderman Lucas Vasa  
Utter Kevin Kristinestad  
West Kim Malax  
Öst Niklas Korsholm  
       

Grundexamen inom el- och automationsteknik

Elmontör      
       
Ahlskog Adrian Vasa Studentexamen 
Bäckström Jim Närpes  
Enlund Jonathan Korsholm  
Erlands William Korsholm  
Fagerbakk Amund Kristinestad  
Holm Jonas Vasa  
Huhtamäki Jimmy Korsholm  
Kaján Robert Vasa  
Krus Dan Korsholm  
Kuusisto Kevin Kristinestad Studentexamen 
Lidman Hugo Malax  
Lindgård Daniel Närpes  
Lindlöf Tim Kristinestad Studentexamen 
Mannfolk Thomas Malax  
Martin Jimmy Vasa  
Nixholm Kevin Närpes  
Norrbutts Joakim Kristinestad Studentexamen 
Norrgård Filip Malax  
Nyman Andreas Malax  
Roddis Philip Kristinestad Studentexamen 
Rönnholm Jonatan Närpes  
Sandvik Mathias Korsholm Studentexamen 
Sten Sebastian Vasa  
Södergård Jonas Närpes  
Sörhannus André Närpes Studentexamen 
Ura Joel Vasa  
       

Grundexamen inom hantverk och konstindustri

Artesan      
       
Ahlbäck Anne Malax  
Dahl Simon Malax  
Ketola-Enholm Sebastian Korsholm  
Lund Sabina Vasa  
Öling Victoria Korsholm Studentexamen 
       

Grundexamen inom hotell-, restaurang- och cateringbranschen

Kock      
       
Bergfors Tommy Vasa  
Hägg Mikaela  Pedersöre  
Koivisto Robin Korsholm  
Kullas Tommy Vörå  
Lehesvuo Lassi Vasa  
Pellfolk Angelica Korsnäs  
Priscilla Priscilla Korsnäs  
Strömsnäs Robin Vasa  
Söderberg Benny Korsholm  
Westerlund Josefine Malax  
Virkama Anton Vasa  
       

Grundexamen inom hårbranschen

Frisör      
       
Eklund Carolina Pedersöre  
Enlund Ida Korsholm  
Grundvall Emelie Kronoby  
Johansson Madeleine Korsholm  
Liljedahl Carina Jakobstad  
Lindström Rebecca Larsmo  
Löfgren Jessica Malax  
Mylläri Vanessa Korsholm  
Möller Sara Korsholm  
Nordstedt Emma Korsholm  
Norrgård Jennifer Korsholm  
Nyåker Lina Jakobstad  
Pada Elinne Korsholm Studentexamen 
Pakkanen Julia Vasa  
Plogman Fanny Korsholm Studentexamen 
Svenn Isabelle Korsholm Studentexamen 
Walderman Eleonora Korsholm  
Westerback Angélica Korsholm Studentexamen 
Westermark Gabriella Vasa  
       

Grundexamen inom hästhushållning

Hästskötare      
       
Håkans Annamari Korsholm  
Rodas Maria Korsholm Studentexamen 
Åman Rebecka Närpes Studentexamen 
       

Grundexamen inom lantbruksbranschen

Landsbygdsföretagare      
       
Andtfolk Fredrik Kristinestad  
Antfolk Kim Närpes  
Dalkarl Fredrik Vörå  
Ek Mats-Henrik Nykarleby  
Ekholm Conny Vasa  
Herrgård Henrik Korsholm  
Lundén Jim Korsnäs  
Saarimäki Robin Korsholm  
Salonen Jannika Korsholm  
Skog Daniel Närpes  
       

Grundexamen inom maskin- och metallbranschen

Verkstadsmekaniker      
       
Björkell Jonas Korsholm  
Blom Linus Vasa  
Båsk Victor Vörå  
Bäck Joni Vörå  
Eriksson Simon Korsholm  
Kjötar Fredrik Vörå  
Lindberg Anton Vasa  
Lågas Sebastian Korsholm  
Majors Linus Malax  
Nylund Oscar Vasa  
Pått Jerry Korsholm  
Williamsson Tobias Korsholm  
       

Grundexamen inom skogsbranschen

Skogsmaskinsförare      
       
Berglund Christoffer Kristinestad  
Bäck Simon Kronoby  
Glader Sebastian Korsholm  
Holm Mathias Korsholm  
Nyblom Alex Kronoby  
Nygård Robin Nykarleby  
Snickars Sebastian Närpes  
Stens Emil Malax  
Äppel Robin Kristinestad  
       

Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen

Närvårdare      
       
Aljasem Sarah Vasa  
Andersson Juliana Vasa  
Backman Carin Vörå  
Beijar Erika Korsholm  
Berlin Simone Korsholm  
Björk Sebastian Borgå  
Björkqvist Carita Korsholm  
Björkskog Nathalie Larsmo  
Björnvik Martha Pedersöre  
Borg Anita Närpes  
Byggmästar Rickard Larsmo  
Ek Gunilla Korsholm  
Enkvist Johanna Larsmo  
Eriksson Lina Nykarleby  
Eronen Julia Korsholm  
Finneman Micaela Vasa  
Flygare Ronja Vörå  
Flöijer Nadja Malax  
Forsbacka Sara Pedersöre Studentexamen 
Forss Åsa Vörå  
Grahn Alexandra Vörå  
Haapamäki Emmi Vörå Studentexamen 
Haglund Madelaine Korsholm  
Hildén Erika Korsholm  
Hjortman Linnéa Korsholm Studentexamen 
Hjulfors Hanna Pedersöre  
Hjulfors Jennifer Pedersöre  
Högkulla Ida Pedersöre Studentexamen 
Isomäki Heidi Jakobstad  
Jakobsson Rosa Larsmo  
Karlsson Jenna Borgå  
Klicic Sandi Närpes  
Kronkvist Linnéa Korsholm  
Lindén Erika Nykarleby  
Lindfors Miriam Korsholm Studentexamen 
Lindholm Roger Korsnäs  
Lundström Josefine Vasa  
Mellin Sonja Kyrkslätt  
Meriheinä Jessica Lovisa  
Nordgren Ann-Christine Kristinestad  
Nyström Anja Korsholm  
Ojala Bernice Korsholm  
Renkonen Sara Vasa  
Rosenlund Charlotta Kristinestad  
Rydell Anette Mariehamn  
Rönnlöv Susanne Malax  
Sandvik Margita Vörå  
Sissala Mikael Vasa  
Smedman Karina Korsholm  
Småros Sarita Vörå  
Sten Sandra Korsholm  
Stenström Patricia Vasa  
Storfors Rebecka Malax  
Ståhl Anneli Korsholm  
Sundelin Eva-Maria Larsmo  
Sundén Anna Korsnäs Studentexamen 
Sundsten Erika Vörå  
Träskbäck Anna Vasa  
Träskvik Johanna Kristinestad  
Waxlax Camilla Korsholm  
Weckman Victoria Raseborg  
Westerback Isabelle Korsholm  
Wiksjö Josefin Vasa  
Östman Jessica Korsholm  
Östman Linda Jakobstad  
       

Vocational Qualification in Social and Health Care

Practical Nurse      
       
Baltazar Genesis Utomlands  
Ramos Elijah Utomlands  
Yu Taira Utomlands  
       

Grundexamen inom träbranschen

Snickare      
       
Antila Sami Korsholm  
       

Grundexamen inom trädgårdsskötsel

Trädgårdsmästare      
       
Aaltonen Lukas Mariehamn  
Finskas Robin Vasa  
Lundström Ylva Grankulla  
Lövdahl Linda Malax  
Niemi Seija Jakobstad  
Orre Marika Vasa  
Sulkakoski Katarina Jakobstad  
Timgren Mika Korsholm  
Vesterlund Kristine Pedersöre  
Överholm Nina Korsholm  
       

Grundexamen inom ytbehandlingsbranschen

Målare      
       
Backlund Janette Pedersöre  
Dahlroos Johanna Kristinestad Studentexamen 
Eklund Lars Malax  
Granholm Britt-Mari Vörå  
Haglund Heidi Malax  
Heir Jim Vörå  
Ingves Marica Kristinestad Studentexamen 
Lassfolk Marina Kristinestad Studentexamen 
Linman Marie-Louise Korsholm  
Myllyniemi Michelle Kristinestad  
Nedermo Sara Korsholm  
Sjöberg Isabella Vörå  
       

Yrkesexamen för anstaltsvårdare

       
Bergfors Gunilla Närpes  
Revahl Agneta Malax  
Sten Ann-Christin Närpes  
       

Yrkesexamen i arbete bland missbrukare

       
Brännudd Sara Malax  
Storgård Malin Korsnäs  
       

Yrkesexamen för familjedagvårdare

       
Håkans Josefine Malax  
West Angelica Malax  
       

Yrkesexamen för kock i storhushåll

       
Rönnlund Tomy Vasa  
       

Yrkesexamen för ledare för skolgång och morgon- och eftermiddagsverksamhet

       
Holm Camilla Korsholm  
Qvist Sarah Korsholm  
Rönnqvist Therecia  Kristinestad  
       

Yrkesexamen för skogsmaskinsförare

       
Ek Pontus Jomala  
       

Specialyrkesexamen för dietkock

       
Salo Laila Jakobstad  
       
Specialyrkesexamen i företagsledning      
       
Samuelsson Jeanette Vasa  
Sandvik Simon Vasa  
Wasberg Alexandra Korsholm  
Westerlund Tony Kristinestad  
Viljamaa Jonny Jakobstad  
       

Specialyrkesexamen i ledarskap

       
Backlund Eva Vörå  
Bonde Petter Pedersöre  
Brännkärr-Friberg Nina Jakobstad  
Gleisner Susann Nykarleby  
Gröndahl Kristina Malax  
Ingves Ann-Christine Kristinestad  
Irjala Angelique Kristinestad  
Järf Charlotta Vasa  
       

Specialyrkesexamen i äldreomsorg

       
Alfthan Birgitta Korsnäs  
Blomqvist Carola Larsmo  
Granqvist Cecilia Korsnäs  
Granqvist Marianne Korsnäs  
Ivars-Häggqvist Therése Vasa  
Nyman Tuija Nykarleby  
       
       

Enheterna i Jakobstad

     
       
Grundexamen i musik      
Musiker      
       
Eriksson Niclas Närpes  
Halonen Fanny Vasa  
Käldström Robin Jakobstad  Studentexamen
Lassila Jonathan Pedersöre  
Mikander Michael Raseborg  
Nyberg Tove Jakobstad  Studentexmen
Paananen Mika Jakobstad  
Rönn Adam Nykarleby  
Salmi Sarah Jakobstad  
Slotte Andreas Kronoby  
Sten Johan Vasa  
Tran Vu Nykarleby  
       

Grundexamen i visuell framställning

Bildartesan      
       
Björkqvist Hanna Nykarleby  
Fagerholm Niku Jakobstad  
Fonselius Jutta Lojo  
Forss Cajsa Jakobstad  
Helantie Julia Jakobstad  
Hänninen Maria Jakobstad  
Iilahti Johannes Korsholm  
Ray Lillemo Larsmo  
Sjöblom Henna Vörå  
Svartsjö Jennie Pedersöre  
Särs Laura Jakobstad  
       

Yrkesexamen för ledare för skolgång och morgon- och eftermiddagsverksamhet

   
       
Brunell Anders Jakobstad  
Gäddnäs Jenny Larsmo  
Nyman Josefina Nykarleby  
Sundqvist Mikaela Larsmo  
       

Yrkesexamen för specialhandledare av barn och ungdom

   
       
Eng Helinä Nykarleby  
Karlsson-Nygård Camilla Larsmo  
Wargh Mattias Jakobstad  
       
       

Enheten i Korsnäs

     
       
Grundexamen inom el- och automationsteknik   
Elmontör      
       
Backman Mats Karleby  
       
Grundexamen inom fastighetsservice   
Fastighetsskötare      
       
Lillbäck Peter Kristinestad  
       
Grundexamen inom husteknik   
Rörmontör      
       
Karlå Anders Närpes  
Örn Lucas Korsholm  
       
Grundexamen i informations- och kommunikationsteknik   
Datanom      
       
Andersson Andreas Vasa  
Backman Roland Korsholm  
Lindvall Nina Vasa  
Mattsson Ove Korsholm  
Nordmyr Maria Korsholm  
Nyberg Michael Vasa  
       

Yrkesexamen för installatör av hushållsmaskiner

   
       
Wikman Johan Kristinestad  
       
       

Enheterna i Kristinestad

   
       

Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen

   
Närvårdare      
       
Antfolk  Henrietta Kristinestad  
Appel Monica Kristinestad  
Eriksson Nina Vasa  
Gull Ulrika Närpes  
Kaas Yvonne Närpes  
Nyberg Madelene Närpes  
Palmberg Patricia Kristinestad  
Stenholm  Josefin Närpes  
Sundqvist Maria Närpes  
Söderlund Mikael Närpes  
Söderman Ejvor Närpes  
Wilson  Eva Närpes  
       
       

Enheten i Närpes

     
       

Grundexamen inom byggnadsbranschen

   
Husbyggare      
       
Berglund Sebastian Kristinestad  
Dahl Rasmus Malax  
Ehrström Timmy Närpes Studentexamen
Ekman Marcus Kristinestad Studentexamen
Kalberg Jesper Närpes  
Lindqvist Alex Kristinestad  
Metso Marcus Kaskö Studentexamen
Nordlund Christoffer Närpes  
Rosenlund Christopher Närpes  
Sjökvist Kevin Närpes Studentexamen
Thill Mårten Kristinestad  
Westerback Emil Närpes Studentexamen
Wikström Andreas Närpes  
Åbonde Simon Närpes  
       

Grundexamen inom företagsekonomi

   
Merkonom      
       
Söderback Linda Närpes  
Uusimäki Anna Närpes  
       

Grundexamen inom hotell-, restaurang- och cateringbranschen

   
Kock      
       
Berg Carmela Närpes Studentexamen
Hellberg Ellinor Korsholm  
Höglund Robin Korsnäs  
Långfors Eddie Kaskö  
Malm Tobias Närpes  
Rönnqvist Jonas Närpes Studentexamen
Westman Charlotta Korsnäs  
Wilson Jonas Närpes Studentexamen
Vuong Mai Närpes  
Åkerman Kenny Närpes  
       

Grundexamen inom husteknik

   
Rörmontör      
       
Aakula Samuel Kimitoön  
Aspholm Joel Malax  
Bergfors Dennis Korsholm  
Bodö Hugo Kimitoön  
Enlund Oskar Korsholm  
Johansson Lucas Kimitoön  
Lund Robin Vasa  
Miemois Simon Vasa  
Näsman Martin Korsholm  
Östman Joel Korsholm  
       

Grundexamen i informations- och kommunikationsteknik

   
Datanom      
       
Dahlgren Tobias Kristinestad  
Kankaanpää Linus Närpes  
Rautamäki Jesse Malax  
Teir Sebastian Närpes  
van Aarle Kevin Närpes Studentexamen
       

Grundexamen i logistik

     
Chaufför      
       
Hannus Sofie Kristinestad  
Henriks Alexandra Närpes  
Westergård Ida Närpes  
Ömossa Malin Närpes  
       

Grundexamen i logistik

     
Kombinationsfordonsförare      
       
Häggblom  Emma Närpes  
Kiisk Jim Pedersöre  
Kiisk Simon Pedersöre  
Launokorpi Benjamin Kimitoön Studentexamen
Mannström Marina Närpes  
Melic Nermin Närpes  
Nygårds Robert Närpes  
Påhls Markus Vörå  
Sandström Kim Nykarleby  
Siili Jimi Kritinestad  
       

Grundexamen inom maskin- och metallbranschen

   
Plåtslagare-Svetsare      
       
Bergvik Kim Kristinestad  
Bertell Markus Närpes  
Bjurs Joel Malax  
Grandell Christoffer Korsnäs  
Granfors Sam Närpes  
Holmqvist Roger Malax  
Häggblom Jonas Närpes  
Järvistö Joel Kristinestad  
Karlsson Linus Korsnäs  
Kastus Joel Korsholm  
Mitts Sebastian Kristinestad  
Påfs Jan Närpes  
Qvist Simon Malax  
Sjöberg Jonas Malax Studentexamen
Söderblom Jim Korsholm  
Yliranta Kristian Närpes  
       

Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen 

   
Närvårdare      
       
Isuls Madeleine Kristinestad Studentexamen
Malm Anna Närpes  
Stenman Anette Närpes Studentexamen
Westerlund Emma Närpes  
Åhman Mariah Närpes Studentexamen
       
Yrkesexamen för företagare   
       
Enlund Hanna Kristinestad  
       
       
Yrkesexamen för specialhandledare av barn och ungdom      
       
Björklund Maria Malax  
Lindström Ann-Sofi Korsholm  
       
       

Enheten i Pedersöre

     
       
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen   
Närvårdare      
       
Ahlvik Elina Pedersöre  
Ahlvik-Fors Ellinor Pedersöre  
Asplund Jannike Jakobstad Studentexamen
Backlund Mikaela Nykarleby  
Björkström Josefine Larsmo  
Blom Janica Nykarleby  
Byggmästar Malena Larsmo  
Byggmästar Ida Pedersöre  
Bäck Kristin Kronoby  
Enkvist Victoria Larsmo Studentexamen
Enlund Ann-Catrine Jakobstad  
Enqvist Nina Larsmo Studentexamen
Granholm Monica Jakobstad  
Granholm Elias Pedersöre  
Grankulla Johanna Pedersöre  
Hellstrand Niklas Jakobstad  
Heselius Ylva Nykarleby  
Holm Erica Jakobstad  
Huttunen Marika Pedersöre  
Häggman Ellen Pedersöre  
Hässjebacka Jenna Kronoby Studentexamen
Hästbacka Lina Karleby  
Högholm Josefin Pedersöre Studentexamen
Illanvuori Jonna Pedersöre  
Johansson Anette Nykarleby  
Järndahl Jonas Pedersöre  
Karjalainen Sini Pedersöre  
Krokvik Charlotta Nykarleby  
Libäck Pathumma Kronoby  
Liljekvist Emilia Larsmo Studentexamen
Norrback Linda Jakobstad  
Peltola Senny Jakobstad  
Penttinen Sandra Jakobstad  
Pesämaa Amanda Pedersöre  
Rönnvall Carina Kronoby  
Sandkulla Mikaela Karleby  
Sandström Jennie Larsmo Studentexamen
Snellman Anna-Maria Pedersöre  
Snellman Janina Pedersöre  
Snellman Gabriella Jakobstad  
Snellman Rune Jakobstad  
Sundelin Gunilla Larsmo  
Sundqvist Charlotta Larsmo Studentexamen
Sundström Jessica Pedersöre  
Sundström Fanny Pedersöre  
Svenfelt Amanda Pedersöre  
Svenlin Monica Larsmo  
Södö Louise Pedersöre Studentexamen
Tarvainen Maria Larsmo  
Vainio Noi Jakobstad  
Wannäs Pernilla Pedersöre  
Westerlund Linda-Marie Pedersöre  
Vesternäs Louise Larsmo Studentexamen
Wiklund Mathilda Pedersöre Studentexamen
Wärn Bettina Pedersöre  
Österholm Connie Jakobstad  
Östman Lena Pedersöre  
Östman Mia Pedersöre  
       

YA! annan ort

     
       

Yrkesexamen för ledare för skolgång och morgon- och eftermiddagsverksamhet

   
       
ter Vehn-Eriksson Eva Eckerö  
       
Specialyrkesexamen för dietkock      
       
Lönn Lena Sjundeå  
       
     

suomeksi 30hineenglish 30h

suomeksi 30hineenglish 30h