Antagna via gemensam ansökan till Yrkesakademin i Österbotten hösten 2018

Har du frågor kan du kontakta:

Camilla Öster, tfn 044-750 32 56 eller Camilla Källberg, tfn 050-438 4950
Enheten i Jakobstad    
Grundexamen i musik Eklund Lovisa
Grundexamen i musik Näsi Emilia
Grundexamen i musik Thors Jenny
Grundexamen i musik Enges Inez
1 antagna önskar att deras namn inte publiceras  
     
Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning Almenfors Victoria
Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning Back Jacob
Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning Björses Emilia
Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning Björses Julia
Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning Elvström Christoffer
Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning Hägglund Edith
Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning Larsson Dick
Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning Sulkakoski Elias
Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning Sundvik Elin
Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning Åbrandt Amanda
1 antagen önskar att hens namn inte publiceras  
     
Enheten i Närpes    
Grundexamen i affärsverksamhet Andlin Matilda
Grundexamen i affärsverksamhet Ingman Emma
Grundexamen i affärsverksamhet Ingves Richard
Grundexamen i affärsverksamhet Klemets Angelika
Grundexamen i affärsverksamhet Mohamed Ali Abdirashid
Grundexamen i affärsverksamhet Mustonen Melinda
Grundexamen i affärsverksamhet Nguyen Thuy
Grundexamen i affärsverksamhet Westling Vilhelm
2 antagna önskar att deras namn inte publiceras  
     
Grundexamen i informations- och kommunikationsteknik Båskman Viktor
Grundexamen i informations- och kommunikationsteknik Norrholm Christoffer
     
Grundexamen i logistik Berglund Hampus
Grundexamen i logistik Djupsjöbacka Joakim
Grundexamen i logistik Ehrstrand Sebastian
Grundexamen i logistik Eklund Elin
Grundexamen i logistik Holtlund Robin
Grundexamen i logistik Jung Mathias
Grundexamen i logistik Mattsson Johan
Grundexamen i logistik Pärus Alex
Grundexamen i logistik Rönn Herman
Grundexamen i logistik Sandås Victor
Grundexamen i logistik Seitovaara Samuel
Grundexamen i logistik Snygg Max
Grundexamen i logistik Storbäck Joakim
Grundexamen i logistik Utgård Jonas
5 antagna önskar att deras namn inte publiceras  
     
Grundexamen inom byggnadsbranschen Berg Nicolas
Grundexamen inom byggnadsbranschen Bergvik Oscar
Grundexamen inom byggnadsbranschen Bäckström Anton
Grundexamen inom byggnadsbranschen Hummelstedt Matias
Grundexamen inom byggnadsbranschen Lillås Benjamin
Grundexamen inom byggnadsbranschen Nordgren Philip
Grundexamen inom byggnadsbranschen Perälä Jim
Grundexamen inom byggnadsbranschen Snickars Christoffer
     
Grundexamen inom maskin- och produktionsteknik Ek William
Grundexamen inom maskin- och produktionsteknik Forsström Elias
Grundexamen inom maskin- och produktionsteknik Komsi Axel
Grundexamen inom maskin- och produktionsteknik Räfsbäck Benny
Grundexamen inom maskin- och produktionsteknik Sjöbacka Milton
Grundexamen inom maskin- och produktionsteknik Svarvar Joel
Grundexamen inom maskin- och produktionsteknik Söderman Niklas
Grundexamen inom maskin- och produktionsteknik Viklund Albin
Grundexamen inom maskin- och produktionsteknik Åberg Kristoffer
     
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Barcic Belma
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Frantz Alexandra
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Karlstedt Julia
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Melander Julie
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Nesterova Valeria
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Nordström Melinda
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Nylind Felicia
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Rönnkvist Moa
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Sigg Michelle
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Sundell Fanny
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Svens Linda-Irina
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Teir Felicia
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Wahlroos Lina
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Ånäs Marie
     
Enheten i Pedersöre    
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Akineri Rebecca
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Björkskog Alexandra
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Björkström Marie
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Björkström Sandra
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Demir Özlem
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Grankulla Elin
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Gädda Linnea
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Gäddnäs Isabella
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Hjulfors Rebecca
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Johansson Moa
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Järvenpää Janina
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Kantola Linn
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Käcko Ellinor
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Lindfors Anna-Maria
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Lindholm Wilma
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Lindroos Elin
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Mård Ida
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Nylund Julia
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Nylund Mathilda
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Nyman Belinda
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Sandström Casandra
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Sjöblom Evelina
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Snellman Maja
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Ström William
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Sundfors Robert
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Sundqvist Ester
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Thylin Linn
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Vallsten Alea
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Viljamaa Emilia
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Vähäkangas Wilma
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Wik Cecilia
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Wiklund Jemina
8 antagna önskar att deras namn inte publiceras  
     
Enheten i Vasa    
Grundexamen i husteknik Ahlgrén Janne
Grundexamen i husteknik Dalgren William
Grundexamen i husteknik Snickars William
2 antagna önskar att deras namn inte publiceras  
     
Grundexamen inom bilbranschen Björknäs Felicia
Grundexamen inom bilbranschen Doudi Akram
Grundexamen inom bilbranschen Doudi Mahmoud
Grundexamen inom bilbranschen Enqvist Isak
Grundexamen inom bilbranschen Häggblom André
Grundexamen inom bilbranschen Karlsson Elias
Grundexamen inom bilbranschen Långström Lucas
Grundexamen inom bilbranschen Moliis Sebastian
Grundexamen inom bilbranschen Nyman Linus
Grundexamen inom bilbranschen Olander Melvin
Grundexamen inom bilbranschen Omar Omar
Grundexamen inom bilbranschen Palomaa Niko
Grundexamen inom bilbranschen Runonen Fhilip
Grundexamen inom bilbranschen Storbäck Jerker
Grundexamen inom bilbranschen West Mathias
5 antagna önskar att deras namn inte publiceras  
     
Grundexamen inom byggnadsbranschen Ahlskog Daniel
Grundexamen inom byggnadsbranschen Asumaa Oliver
Grundexamen inom byggnadsbranschen Betlehem Axel
Grundexamen inom byggnadsbranschen Björmans Oskar
Grundexamen inom byggnadsbranschen Haapamäki Willy
Grundexamen inom byggnadsbranschen Holm Fia
Grundexamen inom byggnadsbranschen Karlsson Linus
Grundexamen inom byggnadsbranschen Lindholm Joel
Grundexamen inom byggnadsbranschen Mohammad Jafari
Grundexamen inom byggnadsbranschen Mohammadi Alireza
Grundexamen inom byggnadsbranschen Mohammadi Amir
Grundexamen inom byggnadsbranschen Nylund Johannes
Grundexamen inom byggnadsbranschen Pajala Johnny
Grundexamen inom byggnadsbranschen Romar Kevin
Grundexamen inom byggnadsbranschen Sjövall Alexander
Grundexamen inom byggnadsbranschen Westerlund Sarah
Grundexamen inom byggnadsbranschen Öhman Kim
3 antagna önskar att deras namn inte publiceras  
     
Grundexamen inom el- och automationsbranschen Ahlskog Andreas
Grundexamen inom el- och automationsbranschen Backlund Daniel
Grundexamen inom el- och automationsbranschen Böling Alfred
Grundexamen inom el- och automationsbranschen Enegren Kevin
Grundexamen inom el- och automationsbranschen Fant Lukas
Grundexamen inom el- och automationsbranschen Fred Casper
Grundexamen inom el- och automationsbranschen Granskog William
Grundexamen inom el- och automationsbranschen Ingi Rony
Grundexamen inom el- och automationsbranschen Kivioja Alexander
Grundexamen inom el- och automationsbranschen Lindström Kevin
Grundexamen inom el- och automationsbranschen Lundberg Erik
Grundexamen inom el- och automationsbranschen Maars Daniel
Grundexamen inom el- och automationsbranschen Malm Emil
Grundexamen inom el- och automationsbranschen Niemistö Niklas
Grundexamen inom el- och automationsbranschen Pedersen Max
Grundexamen inom el- och automationsbranschen Sarin Emil
Grundexamen inom el- och automationsbranschen Sjöblad William
Grundexamen inom el- och automationsbranschen West Richard
Grundexamen inom el- och automationsbranschen Westergård Carl
5 antagna önskar att deras namn inte publiceras  
     
Grundexamen inom hår- och skönhetsbranschen Enqvist Angelica
Grundexamen inom hår- och skönhetsbranschen Hjulfors Hilda
Grundexamen inom hår- och skönhetsbranschen Lindh Janina
Grundexamen inom hår- och skönhetsbranschen Långkvist Vanessa
Grundexamen inom hår- och skönhetsbranschen Martens Tanja
3 antagna önskar att deras namn inte publiceras  
     
Grundexamen inom lantbruksbranschen Dalkarl Felix
Grundexamen inom lantbruksbranschen Furunäs Tim
Grundexamen inom lantbruksbranschen Glasberg Per
Grundexamen inom lantbruksbranschen Granfors Jim
Grundexamen inom lantbruksbranschen Klemets Tobias
Grundexamen inom lantbruksbranschen Lervik Hannes
Grundexamen inom lantbruksbranschen Nyman Simon
Grundexamen inom lantbruksbranschen Smeds Jonatan
Grundexamen inom lantbruksbranschen Östman Benjamin
     
Grundexamen inom maskin- och produktionsteknik Andersson Oliver
Grundexamen inom maskin- och produktionsteknik Backlund Filip
Grundexamen inom maskin- och produktionsteknik Henriksson Rasmus
Grundexamen inom maskin- och produktionsteknik Hermans Mathias
Grundexamen inom maskin- och produktionsteknik Järvinen Tom
Grundexamen inom maskin- och produktionsteknik Penttinen Jesper
Grundexamen inom maskin- och produktionsteknik Voldi Emil
Grundexamen inom maskin- och produktionsteknik Wiitala Mathias
1 antagen önskar att hens namn inte publiceras  
     
Grundexamen inom restaurang- och cateringbranschen Blom Victoria
Grundexamen inom restaurang- och cateringbranschen Guldén Erik
Grundexamen inom restaurang- och cateringbranschen Oso Naser
Grundexamen inom restaurang- och cateringbranschen Pörn Håkon
Grundexamen inom restaurang- och cateringbranschen Tran Huu
Grundexamen inom restaurang- och cateringbranschen Weckman Simon
2 antagna önskar att deras namn inte publiceras  
     
Grundexamen inom skogsbranschen Backlund Viktor
Grundexamen inom skogsbranschen Bergfors Jesper
Grundexamen inom skogsbranschen Blomqvist Robin
Grundexamen inom skogsbranschen Ekman Mathias
Grundexamen inom skogsbranschen Groos Isac
Grundexamen inom skogsbranschen Håkans Mathias
Grundexamen inom skogsbranschen Koski Atte
Grundexamen inom skogsbranschen Kuuttinen Martin
Grundexamen inom skogsbranschen Lund Jonathan
Grundexamen inom skogsbranschen Mäkelä Ville
Grundexamen inom skogsbranschen Norrgård Isak
Grundexamen inom skogsbranschen Pylkkä Emil
Grundexamen inom skogsbranschen Rodas Daniel
Grundexamen inom skogsbranschen Sand André
2 antagna önskar att deras namn inte publiceras  
     
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Air Me
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Almahmoud Loaei
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Almasri Basel
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Björkgren Angelica
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Björklund Ella
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Doudi Hussein
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Eh Lah
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Eklöw Kira
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Etoka Kaluta
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Geberg Fanny
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Hadi Mohamed
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Häggdahl Isabel
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Ingels Victoria
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Juslin Anna
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Kock Céline
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Lindahl Litea
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Mamenywa Kundo
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Mestari Emma
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Mylläri Jenna
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Paxal Jennifer
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Sand Julia
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Svevar Michell
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Söderblom Nathalie
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Wiklund Caroline
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Åkers Johanna
4 antagna önskar att deras namn inte publiceras  
     
Grundexamen inom ytbehandlingsbranschen Etoka Etienne
Grundexamen inom ytbehandlingsbranschen Högström Emma
Grundexamen inom ytbehandlingsbranschen Segervall Wilhelm
Enheten i Pedersöre:

Sursikvägen 41, 68910 Bennäs

Enheten i Jakobstad:

• Sofiedahlsgatan 20 68600 Jakobstad
• Köpmansgatan 10 68600 Jakobstad​

Enheten i Vasa:

Kungsgårdsvägen 30 A 65380 Vasa

Enheten i Närpes:

Ängskullsvägen 1, 64230 Närpes st.
Tfn. 06-324 2622

  • Tfn: 06-324 2000

Växeln är öppen må-to
kl. 8.00-15.45, fre kl. 8.00-15.00
(Växeln är lunchstängd kl. 11-12)

  • Fax: 06-324 2210
  • Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.
UTBILDNING I VÄRLDSKLASS