Antagna via gemensam ansökan till Yrkesakademin i Österbotten hösten 2019, som gett tillåtelse till att namnet får publiceras

Har du frågor kan du kontakta: 

Linda Öhman 0500-669157 
Camilla Källberg 050-438 4950

Enheten i Jakobstad
Grundexamen i musik Ahlskog William
Grundexamen i musik Tikkala Emilia
Grundexamen i musik Vik Alva
     
Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning Björklund Hannes
Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning Fröjdö Sofie
Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning Johansson Matilda
Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning Kaattari Sofia
Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning Linnik Nataliia
Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning Lund Algot
Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning Malm Ida
Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning Nyqvist Nicola
Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning Plogman Inez
Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning Strand Aaron
Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning Strang Oskar
     
Enheten i Närpes
Grundexamen i affärsverksamhet Bilajac Armin
Grundexamen i affärsverksamhet Hartmann Victoria
Grundexamen i affärsverksamhet Hägen Amanda
Grundexamen i affärsverksamhet Lindqvist Johannes
Grundexamen i affärsverksamhet Valynets Hanna
Grundexamen i affärsverksamhet van Aarle Tiffany
     
Grundexamen i logistik Andersson Arvid
Grundexamen i logistik Antfolk Kevin
Grundexamen i logistik Brännback Leo
Grundexamen i logistik Dahlström Nathalie
Grundexamen i logistik Hofman Emil
Grundexamen i logistik Kortell Joel
Grundexamen i logistik Leppänen Emil
Grundexamen i logistik Lönnvik Sebastian
Grundexamen i logistik Mattans Elias
Grundexamen i logistik Mylläri Victor
Grundexamen i logistik Norrgård Isac
Grundexamen i logistik Nyman Knud
Grundexamen i logistik Pada Jesper
Grundexamen i logistik Pantolin Rickard
Grundexamen i logistik Rönnqvist Zeb
Grundexamen i logistik Sjökvist Elias
Grundexamen i logistik Westerlund Lukas
     
Grundexamen i maskin- och produktionsteknik Back Simon
Grundexamen i maskin- och produktionsteknik Holtlund Niclas
Grundexamen i maskin- och produktionsteknik Lehtonen Emil
Grundexamen i maskin- och produktionsteknik Lett Kaarel
Grundexamen i maskin- och produktionsteknik Lindell Tobias
Grundexamen i maskin- och produktionsteknik Nyholm Jonas
Grundexamen i maskin- och produktionsteknik Paunov Hristo
Grundexamen i maskin- och produktionsteknik Porander Adrian
Grundexamen i maskin- och produktionsteknik Rosendahl Emil
Grundexamen i maskin- och produktionsteknik Stenholm Zacharias
Grundexamen i maskin- och produktionsteknik Söderlund Adam
     
Grundexamen inom byggnadsbranschen Engelholm Antony
Grundexamen inom byggnadsbranschen Källberg Isac
Grundexamen inom byggnadsbranschen Lassfolk Liam
Grundexamen inom byggnadsbranschen Pått Markus
Grundexamen inom byggnadsbranschen Smith Mattias
Grundexamen inom byggnadsbranschen Westerholm Joakim
Grundexamen inom byggnadsbranschen Wiklund Linus
     
Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning Koskimaa Emilia
Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning Kryvulets Yahor
Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning Nybjörk Elmer
Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning Reynoso Ivan
Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning Sten Axel
Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning Söderback Alexander
Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning Åkerback Anton
     
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Hannus Tindra
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Lindqvist Lizette
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Macharia Hannah
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Norrgård Sandra
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Sandholm Erica
     
Enheten i Pedersöre
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Ahlskog Linn
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Asplund Erica
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Bengtsson Tindra
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Björkman Wilma
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Bäck Elin
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Granholm Alma
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Granholm Vivi
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Grankulla Adina
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Grankulla Fanny
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Häggblom Ida
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Häggman Camilla
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Häggman Evelina
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Häggman Jessica
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Häggman Madelen
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Kalb Allouz Rasha
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Norrgård Celina
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Nykvist Felicia
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Palén Sandra
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Pholkasate Sawanrat
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Punsar Emilia
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Rönnqvist Linnea
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Snellman Rebecca
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Storskrubb Julia
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Sundqvist Joanna
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Svenfelt Clara
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Wiklund Agnes
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Åkerlund Amanda
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Östman Anna
     
Enheten i Vasa
Grundexamen i husteknik Kantola Oskar
Grundexamen i husteknik Marjamäki Kasper
Grundexamen i husteknik Toppar Patrik
     
Grundexamen i maskin- och produktionsteknik Ahlmark Conny
Grundexamen i maskin- och produktionsteknik Bagge Linus
Grundexamen i maskin- och produktionsteknik Bertell Leo
Grundexamen i maskin- och produktionsteknik Grönlund William
Grundexamen i maskin- och produktionsteknik Holmback Emil
Grundexamen i maskin- och produktionsteknik Mehmedagic Indira
Grundexamen i maskin- och produktionsteknik Nieminen Lenni
Grundexamen i maskin- och produktionsteknik Nordlund Jakob
Grundexamen i maskin- och produktionsteknik Sundbäck William
Grundexamen i maskin- och produktionsteknik Svartsjö Alexander
Grundexamen i maskin- och produktionsteknik Söderholm Theo
Grundexamen i maskin- och produktionsteknik Westerholm Markus
     
Grundexamen i natur och miljö Ilvoranta Selma
     
Grundexamen inom bilbranschen Ahlnäs Matias
Grundexamen inom bilbranschen Brännbacka Hilda
Grundexamen inom bilbranschen Klemets Robin
Grundexamen inom bilbranschen Lassus Alva
Grundexamen inom bilbranschen Lindedahl Elias
Grundexamen inom bilbranschen Lindell Walther
Grundexamen inom bilbranschen Mannil Lukas
Grundexamen inom bilbranschen Onnela Albin
Grundexamen inom bilbranschen Portman Alexander
Grundexamen inom bilbranschen Sandvik William
Grundexamen inom bilbranschen Stenfors Sebastian
Grundexamen inom bilbranschen Stumbins Kristians
Grundexamen inom bilbranschen Suikkanen Andreas
Grundexamen inom bilbranschen Söderholm Artur
     
Grundexamen inom byggnadsbranschen Gädda Leon
     
Grundexamen inom el- och automationsbranschen Bergström Alexander
Grundexamen inom el- och automationsbranschen Björklund Jerry
Grundexamen inom el- och automationsbranschen Böling Wilmer
Grundexamen inom el- och automationsbranschen Chamali Naser
Grundexamen inom el- och automationsbranschen Hannus Alexander
Grundexamen inom el- och automationsbranschen Härdelin Niklas
Grundexamen inom el- och automationsbranschen Kaarto Henri
Grundexamen inom el- och automationsbranschen Kalabic Arnes
Grundexamen inom el- och automationsbranschen Korpela Hannu
Grundexamen inom el- och automationsbranschen Kronqvist Lucas
Grundexamen inom el- och automationsbranschen Riihiluoma Nico
Grundexamen inom el- och automationsbranschen Skog Joakim
Grundexamen inom el- och automationsbranschen Sved Samuel
Grundexamen inom el- och automationsbranschen Timmerbacka Karl
Grundexamen inom el- och automationsbranschen Witting Josua
     
Grundexamen inom hår- och skönhetsbranschen Alho Lotta
Grundexamen inom hår- och skönhetsbranschen Björklund Julia
Grundexamen inom hår- och skönhetsbranschen Grankulla Evelina
Grundexamen inom hår- och skönhetsbranschen Granqvist Tilde
Grundexamen inom hår- och skönhetsbranschen Granskog Venla
Grundexamen inom hår- och skönhetsbranschen Hakanen Heidi
Grundexamen inom hår- och skönhetsbranschen Hultholm Nicole
Grundexamen inom hår- och skönhetsbranschen Karhulahti Samantha
Grundexamen inom hår- och skönhetsbranschen Lassfolk Julina
Grundexamen inom hår- och skönhetsbranschen Smulter Fanny
Grundexamen inom hår- och skönhetsbranschen Södergran Alva
Grundexamen inom hår- och skönhetsbranschen Thesslund Jennie
     
Grundexamen inom konstindustri Löfgren Jonna
Grundexamen inom konstindustri Mannström Kevin
     
Grundexamen inom lantbruksbranschen Ekholm Filip
Grundexamen inom lantbruksbranschen Jansson Sakarias
Grundexamen inom lantbruksbranschen Koski Isac
Grundexamen inom lantbruksbranschen Köping Jennifer
     
Grundexamen inom restaurang- och cateringbranschen Arnamia Zarog Madlain Mobark
Grundexamen inom restaurang- och cateringbranschen Holtlund Kevin
Grundexamen inom restaurang- och cateringbranschen Lithén Belinda
Grundexamen inom restaurang- och cateringbranschen Myllymäki Michelle
     
Grundexamen inom skogsbranschen Hirviniemi Niko
Grundexamen inom skogsbranschen Lång William
Grundexamen inom skogsbranschen Melin Nicklas
Grundexamen inom skogsbranschen Nordlund Eddie
Grundexamen inom skogsbranschen Sebbas William
Grundexamen inom skogsbranschen Sjöblom William
     
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Hannula Jonna
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Hemgård Jesper
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Karlsson Patrik
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Larsén Emma
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Niemi Joonas
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Styris Julia
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Söderholm Darina
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Tallgren Elin
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Tshibangu Prince
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Vest Emilia
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Wikman Julia
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Ahlholm Ida
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Björk Emilia
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Björk Ida
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Blom Victoria
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Bosnjakovic Mihreta
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Carlström Alexandra
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Fagerholm Ronja
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Friman Agnes
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Hjortman Sara
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Lillqvist Ellen
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Nylund Isabella
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Ralinskaya Aryna
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Ribacka Ninja
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Sillanpää Jennifer
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Snellman Matilda
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Sundäng Claudia
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Takala Julia
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Tyni Michael
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Villanen Jesse
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Way Wor
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Wikström Rebecka
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Öman Michelle
     
Grundexamen inom trädgårdsbranschen Thodén Joar
     
Grundexamen inom ytbehandlingsbranschen Andlin Matilda
Grundexamen inom ytbehandlingsbranschen Backholm Hannah
Grundexamen inom ytbehandlingsbranschen Hägglund Jonas
Grundexamen inom ytbehandlingsbranschen Nyby Amanda
Enheten i Pedersöre:

Sursikvägen 41, 68910 Bennäs

Enheten i Jakobstad:

Köpmansgatan 10 68600 Jakobstad​

Enheten i Vasa:

Kungsgårdsvägen 30 A 65380 Vasa

Enheten i Närpes:

Ängskullsvägen 1, 64230 Närpes st.
Tfn. 06-324 2622

  • Tfn: 06-324 2000

Växeln är öppen må-to
kl. 8.00-15.45, fre kl. 8.00-15.00
(Växeln är lunchstängd kl. 11-12)

  • Fax: 06-324 2210
  • Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.
UTBILDNING I VÄRLDSKLASS