Examinerade från Yrkesakademin i Österbotten våren 2020

Publicerad av NFO .

Examinerade från Yrkesakademin i Österbotten våren 2020

För tidsperioden 21.12.2019-31.5.2020

OBS! Här publiceras endast namnen på de som gett oss tillstånd att publicera namn i massmedier.

  Efternamn Tilltalsnamn Hemkommun Dubbelexamen 
(grundexamen o. 
studentexamen)

Jakobstad

       
Grundexamen i musik, Kompetensområdet för musik, Musiker   
  Ahlholm Mikael Malax  
  Gäddnäs Filip Jakobstad  
  Lång Hanna Korsholm  
  Nyqvist Mathias Vasa  
  Sjöblom Hannes Vörå  
  Skeppar Daniel Korsholm  
         
Grundexamen i visuell framställning, Kompetensområdet för bild- och mediekonst, Bildartesan 
  Björklund Heidi Nykarleby  
  Boström Linnea Vörå  
  Kecklund Monica Larsmo  
  Mårtens Viktoria Nykarleby  
  Rosqvist Lael Borgå  
  Sundelin Alexander Jakobstad  
  Öberg Emilia Ingå  
         

Närpes

       
Grundexamen i affärsverksamhet, Merkonom    
  Bui Hang Närpes  
  Nordström-Hannan Elisabeth Kristinestad  
  Öman Anna Närpes  
         
Grundexamen inom företagsekonomi, Kompetensområdet för kundbetjäning och försäljning, Merkonom 
  Vojnikovic Midhada Närpes  
         
         
Grundexamen i informations- och kommunikationsteknik, Kompetensområdet för programmering, Datanom 
  Engström Ralf Närpes  
  Kekic Ajdin Närpes  
         
Grundexamen i logistik, Kompetensområdet för transportservice, Kombinationsfordonsförare 
  Berg Jim Kristinestad  
  Lindgren Sebastian Vörå  
  Pettersson Jerry Pedersöre  
         
Grundexamen inom maskin- och produktionsteknik, Kompetensområdet för produktionsteknik, Plåtslagare-svetsare
  Bengs Marius Närpes  
  Ek Nico Närpes  
  Enlund Elias Kristinestad  
  Häggblad Daniel Närpes  
  Lehtonen Kevin Kristinestad  
  Lindbäck Kennet Kristinestad  
  Lybäck Lucas Närpes  
  Music Benjamin Närpes  
  Rosengård Jonas Närpes  
  Skogman Emil Kristinestad  
         
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen, Kompetensområdet för sjukvård och omsorg, Närvårdare 
  Isuls Josephine Kristinestad  
  Kakkuri Moa Närpes Dubbelexamen
  Lindqvist Evelina Närpes  
  Nygren Linda Kristinestad Dubbelexamen
  Risberg Victoria Närpes Dubbelexamen
  Vikstrand Josefin Närpes  
  Wester Linnéa Närpes Dubbelexamen
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen, Kompetensområdet för vård och rehabilitering av äldre, Närvårdare
  Chryssanthou Daniela Närpes  
         
Yrkesexamen inom transportbranschen, Kompetensområdet för skogsindustrins transporter 
  Dahlin Johnny Vörå  
  Thomasfolk Lucas Kristinestad  
Yrkesexamen inom transportbranschen, Kompetensområdet för varutransporter  
  Utfolk Lucas Kristinestad  
         
         

Pedersöre

       
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen, Kompetensområdet för arbete med personer med funktionsnedsättning, Närvårdare
  Häyry-Korin Monica Jakobstad  
  Lindroos Anne Jakobstad  
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen, Kompetensområdet för mentalhälsoarbete och missbrukarvård, Närvårdare
  Högnäs Tobias Jakobstad  
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen, Kompetensområdet för pedagogisk verksamhet och vård av barn och unga, Närvårdare
  Hagnäs Anna Pedersöre  
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen, Kompetensområdet för sjukvård och omsorg, Närvårdare 
  Ahlsved Martina Nykarleby  
  Ahlö Joanna Larsmo  
  Björkfors Christine Kronoby  
  Björkström Jennie Larsmo  
  Fagernäs Pamela Nykarleby  
  Fältros Lea Larsmo  
  Granholm Emmi Pedersöre  
  Grankull Terese Kronoby  
  Grankulla Hannah Larsmo  
  Grankulla Melissa Pedersöre  
  Gäddnäs Matilda Larsmo  
  Hjulfors Micaela Pedersöre  
  Häggman Hanna Pedersöre  
  Häggman Mirjam Pedersöre  
  Johansson Camilla Vörå  
  Lillqvist William Jakobstad  
  Lindgren Sonja Karleby  
  Snellman Frida Pedersöre  
  Sundkvist Oskar Larsmo  
  Sundqvist Natalie Larsmo  
  Svenfelt Amanda Larsmo  
  Svenfelt Tilda Pedersöre  
  Törnqvist Ida Larsmo  
  Värnström Jennie Pedersöre  
  Wargh Amanda Larsmo  
  Widjeskog Emilia Kronoby  
  Österlund Alexandra Pedersöre  
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen, Kompetensområdet för vård och fostran av barn och unga, Närvårdare
  Enkvist Sanna Pedersöre  
  Grankulla Anja Larsmo  
  Grankulla Camilla Larsmo  
  Guss Josefin Kronoby  
  Snellman Fanny Pedersöre  
  Svenfelt Mathilda Larsmo  
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen, Kompetensområdet för vård och rehabilitering av äldre, Närvårdare
  Lassus Eine Nykarleby  
  Nguyen An Jakobstad  
  Yang Lijun Nykarleby  
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen, Kompetensområdet för äldreomsorg, Närvårdare 
  Hummel Moa Kronoby  
         
         

Vasa

       
Grundexamen i affärsverksamhet, Merkonom    
  Björkvik Sofia Larsmo  
  Häggman Ellinor Korsholm  
  Sandström Johanna Korsholm  
Grundexamen i hemarbets- och rengöringsservice, Kompetensområdet för hemarbetsservice, Hemvårdare 
  Ehnlund Amanda Närpes  
         
         
Grundexamen inom bilbranschen, Kompetensområdet för bilteknik, Fordonsmekaniker  
  Edel Claudiu Vasa  
  Enlund Rasmus Kristinestad  
  Gästgivars Mathias Närpes  
  Lall Frans Korsholm Dubbelexamen
  Lall William Korsholm Dubbelexamen
  Linqvist Max Vasa  
  Niska Sam Vasa  
  Röös Isak Närpes  
  Saaristo Oliver Malax  
  Sandholm Filip Korsnäs  
  Smeds Valter Malax  
  Westerlund Robin Korsholm Dubbelexamen
  Österåker Petter Korsholm Dubbelexamen
         
Grundexamen inom byggnadsbranschen, Kompetensområdet för husbyggnad, Husbyggare 
  Aarnio Lukas Korsholm Dubbelexamen
  Ahlholm Emil Malax  
  Aspling William Korsholm  
  Brännkärr Isak Korsholm  
  Draginovic Semir Malax  
  Guss Filip Vasa  
  Laakso Calle Vasa  
  Malm Kevin Malax  
  Sandelin Emilia Vörå  
  Stenbäck Tim Korsnäs  
  Svenns Joakim Malax  
  Söderman Alexander Malax  
  Tuori Oliver Vasa Dubbelexamen
Grundexamen inom el- och automationsteknik, Elmontör   
  Witting Isabelle Vasa  
         
Grundexamen inom el- och automationsteknik, Elmontör / Automationsmontör  
  Berg William Korsholm  
  Engman Victor Korsholm  
  Hjortman Markus Korsholm  
  Mollgren Viktor Korsholm  
  Sjögren Casper Korsnäs  
  Snickars Alex Närpes  
  Söderback Isak Malax  
  Väglund Valter Malax  
  Westerholm Jonas Närpes  
Grundexamen inom hotell-, restaurang- och cateringbranschen, Kompetensområdet för matservice, Kock 
  Hast Felicia Korsholm  
  Häggdahl Alexander Korsnäs  
  Kuparinen Linda Vasa Dubbelexamen
  Lönnvik Jennifer Vörå  
  Montalvo Ramos Jhermy Vasa  
  Norrgård Emilia Vörå  
  Näsman Martin Korsholm  
Grundexamen inom restaurang- och cateringbranschen, Kompetensområdet för matservice, Kock 
  Långsjö Linda Jakobstad  
  Söderlund Thomas Vasa  
         
Grundexamen inom husteknik, Kompetensområdet för rörmontering, Rörmontör  
  Leppänen Mathias Vasa Dubbelexamen
  Mastajabu Eric Korsholm  
  Mestari Oskar Korsholm  
  Vestergård John Korsholm  
Grundexamen inom hårbranschen, Frisör    
  Andersson Nicolina Karleby  
  Avdić Sabiha Malax Dubbelexamen
  Berts Anna Malax  
  Kulla Emma Korsholm  
  Nygård Linnéa Vörå  
Grundexamen inom lantbruksbranschen, Kompetensområdet för lantbruksteknologi, Landsbygdsföretagare 
  Alm Tobias Vörå  
  Bergman Ramon Vörå  
  Björklund Jacob Närpes  
  Grönlund Jens Kristinestad  
  Mara Emil Korsholm  
  Smulter Lucas Malax  
  Smått John Kristian Närpes  
  Sved David Malax  
  Österblad Simon Vasa  
  Östman Jacob Korsholm Dubbelexamen
Grundexamen inom maskin- och produktionsteknik, Kompetensområdet för produktionsteknik, Verkstadsmekaniker
  Brors Emil Vörå  
  Bäck William Vörå  
  Hagnäs Kasper Vasa Dubbelexamen
  Ollil Martin Vörå  
  Salo Anton Korsholm  
  Schöring Oskar Vasa Dubbelexamen
  Snygg Ida Korsholm  
Grundexamen inom skogsbranschen, Kompetensområdet för körning av skogsmaskiner, Skogsmaskinsförare 
  Dahlnäs Simon Kronoby  
  Enström Patricia Korsholm  
  Frantz Kjell Korsholm  
  Grahn Jonas Raseborg  
  Grannas Isak Vörå  
  Grind William Vörå  
  Hästö Ivar Kronoby  
  Knuts Tim Malax  
  Norrén Lukas Korsholm  
  Norrgård Christoffer Korsholm  
  Nykung Benjamin Pedersöre  
  Slotte Elias Jakobstad  
  Stenvik Emil Lovisa  
  West Jacob Korsholm  
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen, Kompetensområdet för akutvård på grundnivå, Akutvårdare på grundnivå
  Nyvall Anders Vörå  
         
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen, Kompetensområdet för akutvård, Närvårdare 
  Ali Ara Vanda  
  Ehn Julia Korsholm Dubbelexamen
  Gholamzadeh Sadeq Vasa  
  Grägg Melinda Vörå  
  Kjerulf Erica Korsholm Dubbelexamen
  Nygård Amanda Vasa  
  Nyman Ted Vörå  
  Sundqvist Elin Pedersöre  
  Södö Lena Pedersöre  
  Öst Mathilda Vörå Dubbelexamen
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen, Kompetensområdet för mentalhälsoarbete och missbrukarvård, Närvårdare
  Andersson Simon Träskända  
  Skrifvars Jessica Närpes  
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen, Kompetensområdet för sjukvård och omsorg, Närvårdare 
  Bäck Erica Malax Dubbelexamen
  Fagerholm Linda Pedersöre Dubbelexamen
  Helala Matilda Nykarleby  
  Hermans Fanny Malax  
  Härtull Isabelle Korsholm  
  Järf Johanna Korsholm Dubbelexamen
  Lisbeh Chae Vörå  
  Nabbvik Julia Kronoby  
  Rantala Wilma Vasa  
  Solin Linn-Sophie Jakobstad  
  Storfors Daniel Malax  
  Toivio Sanni Korsholm  
  Westerdahl Andréa Korsnäs  
  Östman Helena Vörå  
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen, Kompetensområdet för vård och fostran av barn och unga, Närvårdare
  Jansson Ida Korsholm  
  Koivisto Erica Korsholm  
  Lindahl Evita Korsholm  
  Långkvist Evelina Malax Dubbelexamen
  Mannil Linnéa Vörå  
  Myllyoja Wilma Vörå  
  Nixell Malin Närpes  
  Norrgård Emilia Vasa Dubbelexamen
  Närhi Nicolina Korsholm  
  Onnela Emilia Korsholm  
  Sjöberg Ida Korsholm Dubbelexamen
  Tikkanen Noora Kronoby  
  Fridriksson Ragnar Vasa  
  Sten Alina Korsholm  
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen, Kompetensområdet för äldreomsorg, Närvårdare 
  Fridriksson Ragnar Vasa  
  Sten Alina Korsholm  
Grundexamen inom tapetsering och inredning, Kompetensområdet för inredning, Inredare  
  Hiltunen Mary Larsmo  
  Kauppinen Tanja Pedersöre  
  Koski Emma Korsholm  
  Lund Sabina Korsholm  
  Okker-Berglund Mari Vasa  
  Saxman Ann-Sofie Vasa  
Grundexamen inom trädgårdsskötsel, Kompetensområdet för grönsektorn, Trädgårdsmästare 
  Hatanpää Heidi Vasa  
         
         
Grundexamen inom ytbehandlingsbranschen, Kompetensområdet för ytbehandling inom byggbranschen, Målare
  Nordman Angelica Närpes  
         
         
Yrkesexamen för busschaufför        
  Lindell Thomas Vasa  
Yrkesexamen för familjedagvårdare        
  Seppälä Pernilla Jakobstad  
Yrkesexamen för golvläggare        
  Karlstedt Kristofer Närpes  
Yrkesexamen för ledare för skolgång och morgon- och eftermiddagsverksamhet  
  Holm Johanna Vasa  
Yrkesexamen i pedagogisk verksamhet och handledning, Kompetensområdet för handledning i skolgång och morgon- och eftermiddagsverksamhet, Ledare för skolgång och morgon- och eftermiddagsverksamhet
  Sarin Camilla Jakobstad  
         
         
Yrkesexamen inom ytbehandlingsbranschen, Kompetensområde för golvläggning, Mattläggare 
  Erlands William Korsholm  
         

Yrkesexamen i matservice, Kock i storhushåll

  Härtull Rebecca    
  Antfolk Ida    
Specialyrkesexamen för dietkock        
  Pellfolk Madelene Närpes  
Specialyrkesexamen i ledarskap        
  Ljung-Hägert Karin Raseborg  
         
SPECIALYRKESEXAMEN I CHEFSKAP INOM INKVARTERINGS- OCH KOSTHÅLLSBRANSCHEN        
  Lillqvist Ida    
  Kumlin Mathias    
  Grankulla Karoline    
  Nyholm Malin    
  Smeds Tommy    
         
         

ENHETEN I PEDERSÖRE:

Sursikvägen 41, 68910 Bennäs

ENHETEN I JAKOBSTAD:

Köpmansgatan 10 68600 Jakobstad

ENHETEN I VASA:

Kungsgårdsvägen 30 A 65380 Vasa

ENHETEN I NÄRPES:

Ängskullsvägen 1, 64230 Närpes st.
Tfn. 06-324 2622

  • Tfn: 06-324 2000

Växeln är öppen må-to
kl. 8.00-15.45, fre kl. 8.00-15.00
(Växeln är lunchstängd kl. 11-12)

  • Fax: 06-324 2210
  • Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.
UTBILDNING I VÄRLDSKLASS