Antagna via gemensam ansökan våren 2020

Antagna via gemensam ansökan till Yrkesakademin i Österbotten våren 2020, som gett tillåtelse till att namnet får publiceras

Enheten i Jakobstad

Grundexamen i musik Bodö Anna
Grundexamen i musik Kurtén Philip
Grundexamen i musik Tarvainen Lova
     
Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning Eklund Alex
Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning Knuts Ronja
Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning Lillsund Ida
Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning Phan Nhut Anh
Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning Storbacka Axel
     
     

Enheten i Närpes

 

 

 

Grundexamen i affärsverksamhet Draganovic Ajla
Grundexamen i affärsverksamhet Eklund Emilio
Grundexamen i affärsverksamhet Gullans Linnea
Grundexamen i affärsverksamhet Ribeiro Melissa
Grundexamen i affärsverksamhet Yliranta Saara
     
Grundexamen i informations- och kommunikationsteknik Nickull Linus
Grundexamen i informations- och kommunikationsteknik Rönnqvist Sid
     
Grundexamen i logistik Eklund Jeremias
Grundexamen i logistik Engdal Rasmus
Grundexamen i logistik Fazlic Anes
Grundexamen i logistik Grannas Joar
Grundexamen i logistik Karlsson Otto
Grundexamen i logistik Klemets Isa
Grundexamen i logistik Lindfors Anton
Grundexamen i logistik Lindfors Julius
Grundexamen i logistik Malm Kim-Peter
Grundexamen i logistik Mannil Emil
Grundexamen i logistik Niemi Matias
Grundexamen i logistik Pettersson Linneá Maria
Grundexamen i logistik Rintamäki Hannes
Grundexamen i logistik Sjölind Lukas
Grundexamen i logistik Snellman Fred
Grundexamen i logistik Snellman Jim
Grundexamen i logistik Sten Ellen
Grundexamen i logistik Öst Kevin
Grundexamen i logistik Östman Edward
     
Grundexamen i maskin- och produktionsteknik Kaas Kevin
Grundexamen i maskin- och produktionsteknik Malm Oscar
Grundexamen i maskin- och produktionsteknik Sundäng Simon
Grundexamen i maskin- och produktionsteknik Uusimäki Emil
Grundexamen i maskin- och produktionsteknik Wikström Elias
Grundexamen i maskin- och produktionsteknik Åstrand Elias
     
Grundexamen inom byggnadsbranschen Gröndahl Troy
Grundexamen inom byggnadsbranschen Klåvus Matias
Grundexamen inom byggnadsbranschen Snickars Melvin
Grundexamen inom byggnadsbranschen Vikström Tobias
     
Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning Dang Duc
Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning Hammar Aurora
Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning Herrmans Jesper
Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning Naski Johan
Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning Norrgård Lucas
Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning Otieno Andrew
Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning Röös Anton
Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning Stenholm Jonas
     
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Eklund Emilia
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Granbäck Hanna
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Häggback Viktoria
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Högback Elin
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Nylund Malva
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Stenback Cassandra
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Stenfors Cecilia
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Stenlund Natalie
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Svedjebäck Lovisa
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Västilä Elina
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Ågren Celina
     
     

Enheten i Pedersöre

     
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Björk Ida
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Björk Tilde
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Björklund Hanna
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Byggmästar Miriam
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Engström Tilda
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Errahoui Sofia
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Granlund Lucas
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Gäddnäs Jennica
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Hagnäs Sara
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Hasan Zaynab
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Holmäng Ida
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Hosseini Maryam
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Hästbacka Mi
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Joupers Ida
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Lindström Sandra
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Ljung Amanda
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Nguyen Be
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Norrgård Cecilia
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Nyfelt Linn
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Pettersen Celine
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Pettersson André
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Rintamäki Camilla
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Saramoli Sunanthida
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Semskar Isabella
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Sjöbacka Matilda
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Skuthälla Wilma
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Storbacka Madeleine
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Sundqvist Alexandra
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Sundqvist Hanna
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Svenfelt Matilda
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Söderman Emilia
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Tha Zin Oo
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Trinh Nilla
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Tunkkari Jenna
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Vähäkangas Ella
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Vähäkangas Linnea
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Wache Emebet
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Wiklund Ida-Maria
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Åkerlund Alma
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Åkerlund Mathilda
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Åkerlund Matilda
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Östman Linn
     
     

Enheten i Vasa

     
Grundexamen i husteknik Keranovic Anes
Grundexamen i husteknik Nylund Melissa
Grundexamen i husteknik Wiklund Kim
     
Grundexamen i maskin- och produktionsteknik Antman Einar
Grundexamen i maskin- och produktionsteknik Back Hannes
Grundexamen i maskin- och produktionsteknik Bexar Vilhelm
Grundexamen i maskin- och produktionsteknik Ekström Oscar
Grundexamen i maskin- och produktionsteknik Flemming Erik
Grundexamen i maskin- och produktionsteknik Koskiniemi Rasmus
Grundexamen i maskin- och produktionsteknik Landgärds Sebastian
Grundexamen i maskin- och produktionsteknik Lindström Oliver
Grundexamen i maskin- och produktionsteknik Nyback Pontus
Grundexamen i maskin- och produktionsteknik Saarinen Zacharias
Grundexamen i maskin- och produktionsteknik Saw Kue
Grundexamen i maskin- och produktionsteknik Sjöberg Emil
Grundexamen i maskin- och produktionsteknik Svanbäck Axel
Grundexamen i maskin- och produktionsteknik Örn Johannes
     
Grundexamen inom bilbranschen Amuli Venace
Grundexamen inom bilbranschen Becic Muhamed
Grundexamen inom bilbranschen Eriksson Alfred
Grundexamen inom bilbranschen Granholm Nicolaj
Grundexamen inom bilbranschen Gull Isak
Grundexamen inom bilbranschen Guss Kevin
Grundexamen inom bilbranschen Håkans Isac
Grundexamen inom bilbranschen Ngoie Franck
Grundexamen inom bilbranschen Sjödahl Tomi
Grundexamen inom bilbranschen Suomalainen Jonathan
Grundexamen inom bilbranschen Söderback John
Grundexamen inom bilbranschen Österåker Leon
     
Grundexamen inom byggnadsbranschen Albu-Salih Ashraf
Grundexamen inom byggnadsbranschen Baraq Fawaz
Grundexamen inom byggnadsbranschen Bäck Joakim
Grundexamen inom byggnadsbranschen Forsblom Corinne
Grundexamen inom byggnadsbranschen Ismael Abdullah
Grundexamen inom byggnadsbranschen Ismaili Rozan
Grundexamen inom byggnadsbranschen Jansson Akseli
Grundexamen inom byggnadsbranschen Mikander David
Grundexamen inom byggnadsbranschen Myntti Max
Grundexamen inom byggnadsbranschen Peltonen Nicholas
Grundexamen inom byggnadsbranschen Strömbäck Melker
Grundexamen inom byggnadsbranschen Svanbäck Amanda
     
Grundexamen inom el- och automationsbranschen Antell Alex
Grundexamen inom el- och automationsbranschen Berg Wincent
Grundexamen inom el- och automationsbranschen Berglund Emil
Grundexamen inom el- och automationsbranschen Bergström Liam
Grundexamen inom el- och automationsbranschen Blom Jonas
Grundexamen inom el- och automationsbranschen Enholm Alma
Grundexamen inom el- och automationsbranschen Grönros Jakob
Grundexamen inom el- och automationsbranschen Hakala Isak
Grundexamen inom el- och automationsbranschen Karp Kim
Grundexamen inom el- och automationsbranschen Kronholm Eddie
Grundexamen inom el- och automationsbranschen Lahtinen Leo
Grundexamen inom el- och automationsbranschen Lintula Axel
Grundexamen inom el- och automationsbranschen Mäkynen Jesse
Grundexamen inom el- och automationsbranschen Nordman Enya
Grundexamen inom el- och automationsbranschen Nygran Dennis
Grundexamen inom el- och automationsbranschen Papula Taavi
Grundexamen inom el- och automationsbranschen Saarela Jasper
Grundexamen inom el- och automationsbranschen Salmenaho Martin
Grundexamen inom el- och automationsbranschen Teräs Felix
Grundexamen inom el- och automationsbranschen Wunsch Walter
     
Grundexamen inom hår- och skönhetsbranschen Heikkinen Ester
Grundexamen inom hår- och skönhetsbranschen Ingman Ella
Grundexamen inom hår- och skönhetsbranschen Johansson Julia
Grundexamen inom hår- och skönhetsbranschen Kock Rebecca
Grundexamen inom hår- och skönhetsbranschen Kulp Nadia
Grundexamen inom hår- och skönhetsbranschen Parhiala Emmi
Grundexamen inom hår- och skönhetsbranschen Sandell Anna
Grundexamen inom hår- och skönhetsbranschen Småros Emilia
Grundexamen inom hår- och skönhetsbranschen Ålgars Madicken
     
Grundexamen inom lantbruksbranschen Tallskog Elias
Grundexamen inom lantbruksbranschen Ålgars Axel
     
Grundexamen inom restaurang- och cateringbranschen Backlund Erica
Grundexamen inom restaurang- och cateringbranschen Etoka Riziki
Grundexamen inom restaurang- och cateringbranschen Katala Mbuyi
Grundexamen inom restaurang- och cateringbranschen Runonen Fredrik
Grundexamen inom restaurang- och cateringbranschen Skog Emma
Grundexamen inom restaurang- och cateringbranschen Svalskulla Carina
     
Grundexamen inom skogsbranschen Beijar Alexander
Grundexamen inom skogsbranschen Holm Jonatan
Grundexamen inom skogsbranschen Höglund Henrik
Grundexamen inom skogsbranschen Nääs Oliwer
Grundexamen inom skogsbranschen Skog Kim
Grundexamen inom skogsbranschen Storsjö Daniel
Grundexamen inom skogsbranschen Ånäs Jesper
     
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Alm Anna
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Backlund Amanda
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Björk Johannes
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Björkgren Moa
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Brännbacka Janina
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Böling Julia
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Eklund Sanna
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Ekman Adrian
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Grankull Jennifer
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Helenelund Ninni
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Helsing Matilde
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Håkans Jennifer
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Ngoie Christian
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Norrgård Matilda
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Nygård Fanny
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Ribacka Nita
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Rönn Lovisa
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Sikkilä Mathilda
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Snickars Sara
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Storlåhls Felicia
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Storm Elsa
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Toivio Alexander
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Vikström June
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Weegar Sofie
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Wiklund Pernilla
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Öling Jenny
     
Grundexamen inom trädgårdsbranschen Nabb Josefin
Grundexamen inom trädgårdsbranschen Pham Anh
     
Grundexamen inom ytbehandlingsbranschen Sundäng Jessica

ENHETEN I PEDERSÖRE:

Öjesvägen 74, 68910 Bennäs

ENHETEN I JAKOBSTAD:

Köpmansgatan 10 68600 Jakobstad

ENHETEN I VASA:

Kungsgårdsvägen 30 A 65380 Vasa

ENHETEN I NÄRPES:

Ängskullsvägen 1, 64230 Närpes st.
Tfn. 06-324 2622

  • Tfn: 06-324 2000

Växeln är öppen må-to
kl. 8.00-15.45, fre kl. 8.00-15.00
(Växeln är lunchstängd kl. 11-12)

  • Fax: 06-324 2210
  • Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.
UTBILDNING I VÄRLDSKLASS