Examinerade hösten 2020

För tidsperioden 1.6-31.12.2020

OBS! Här publiceras endast namnen på de som gett oss tillstånd att publicera namn i massmedier.

Jakobstad 

     
Grundexamen i musik      
Kompetensområdet för musik      
Musiker Järvenpää Philip Jakobstad
       

Närpes

     
Grundexamen i affärsverksamhet      
Merkonom Bogatsenko Irena Närpes
  Ingman Emma Korsholm
  Le Mai Närpes
  Nguyen Thuy Närpes
  Pavliuk Iuliia Närpes
  Rönngård Julia Närpes
  Ty Thao Närpes
       
Grundexamen i informations- och kommunikationsteknik      
Kompetensområdet för programmering      
Datanom Klesciovas Erikas Närpes
  Sundell Robin Närpes
       
Grundexamen i logistik      
Kompetensområdet för transportservice      
Kombinationsfordonsförare Roth Stina Korsholm
       
       
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen      
Kompetensområdet för sjukvård och omsorg      
Närvårdare Nylind Felicia Närpes
       
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen      
Kompetensområdet för äldreomsorg      
Närvårdare Granfors Ellen Närpes
       
Yrkesexamen inom transportbranschen      
Kompetensområdet för persontransporter Heikkilä Janne Korsnäs
  Lappalainen Max Kaskö
  Lidman Filip Malax
       
Yrkesexamen inom transportbranschen      
Kompetensområdet för varutransporter Eriksson Christoffer Vörå
  Holtlund Steve Närpes
       
       
       

Pedersöre

     
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen      
Kompetensområdet för arbete med personer med funktionsnedsättning      
Närvårdare Bjon Ann-Christine Jakobstad
  Capozza Julia Nykarleby
  Sjölind Paula Pedersöre
  Åkerlund Fredrika Jakobstad
       
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen      
Kompetensområdet för pedagogisk verksamhet och vård av barn och unga      
Närvårdare Bexar Heidi Kronoby
  Nylund Julia Pedersöre
  Nylund Mathilda Jakobstad
  Pettersson Melinda Pedersöre
       
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen      
Kompetensområdet för sjukvård och omsorg      
Närvårdare Björkgren Metasebia Vasa
  Björkström Sandra Jakobstad
  Demir Özlem Jakobstad
  Eklund Elin Larsmo
  Grankulla Ellen Pedersöre
  Haavisto Julia Jakobstad
  Hjulfors Rebecca Larsmo
  Lampinen Nina Jakobstad
  Mård Ida Pedersöre
  Penttinen Wilma Nykarleby
  Sundqvist Ester Pedersöre
  Vähäkangas Wilma Pedersöre
  Westerberg Janne Jakobstad
  Wärn Emilia Pedersöre
       
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen      
Kompetensområdet för vård och fostran av barn och unga      
Närvårdare Sundqvist Lina Pedersöre
       
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen      
Kompetensområdet för äldreomsorg      
Närvårdare Grankulla Sanna Jakobstad
       
       

Vasa

     
Grundexamen i affärsverksamhet      
Merkonom Almahmoud Ali Korsholm
  Berg Robin Närpes
  Pada Ekaterina Korsholm
       
Grundexamen i logistik      
Kompetensområdet för transportservice      
Busschaufför Granroth Stephan Vasa
Kombinationsfordonsförare Haglund Kjell Korsholm
       
Grundexamen inom bilbranschen      
Kompetensområdet för bilteknik      
Fordonsmekaniker Nyström Eddie Korsholm
       
Grundexamen inom el- och automationsteknik      
Elmontör Ström Jonathan Malax
       
Grundexamen inom hår- och skönhetsbranschen      
Kompetensområdet för skönhetsvård och produktrådgivning      
Kosmetikrådgivare Långkvist Vanessa Malax
       
Grundexamen inom maskin- och produktionsteknik      
Kompetensområdet för produktionsteknik      
Verkstadsmekaniker Sarin Sebastian Vasa
       
Grundexamen inom skogsbranschen      
Kompetensområdet för körning av skogsmaskiner      
Skogsmaskinsförare Granholm Niklas Pedersöre
  Johansson Alex Korsholm
       
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen      
Kompetensområdet för akutvård på grundnivå      
Akutvårdare på grundnivå Svevar Michell Korsholm
       
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen      
Kompetensområdet för pedagogisk verksamhet och vård av barn och unga      
Närvårdare Beijar Sofia Korsholm
  Berlin Nicole Närpes
  Hedqvist Moa Korsholm
  Nordström Melinda Närpes
       
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen      
Kompetensområdet för rehabilitering      
Närvårdare Sturczer Alfred Jakobstad
       
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen      
Kompetensområdet för sjukvård och omsorg      
Närvårdare Björkgren Angelica Vasa
  Bosnjaković Dzenita Malax
  Kolarević Melika Korsnäs
  Lindahl Litea Korsholm
  Sebbas Fanny Malax
  Weckman Simon Raseborg
       
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen      
Kompetensområdet för vård och fostran av barn och unga      
Närvårdare Bajramovic Emina Närpes
       
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen      
Kompetensområdet för vård och rehabilitering av äldre      
Närvårdare Nybäck Mikaela Korsholm
       
Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen      
Kompetensområdet för äldreomsorg      
Närvårdare Hammarström Daniel Vasa
  Österåker Ida Vörå
       
Grundexamen inom trädgårdsskötsel      
Kompetensområdet för grönsektorn      
Trädgårdsmästare Risberg Britt-Inger Korsholm
  Sirkka Annika Larsmo
       
Yrkesexamen för golvläggare Ek Ulf Närpes
       
Yrkesexamen för kombinationsfordonsförare Lundström Jens Korsholm
  Sjöberg Jonas Malax
       
Yrkesexamen för odlingsträdgårdsmästare Lindroos Magdalena Korsholm
       
Yrkesexamen för specialhandledare av barn och ungdom Asplund Lena Jakobstad
  Furu Frank Jakobstad
  Gashiin Aliraage Hassan Vörå
  Rönnberg Linda Korsholm
       
Yrkesexamen i arbete som teamledare Salkicevic Amela Närpes
       
Yrkesexamen i matservice      
Kompetensområdet för matlagning i storhushåll      
Storkökskock Bui Thi Vi Vasa
  Flemming Jannica Korsholm
       
Yrkesexamen i pedagogisk verksamhet och handledning      
Kompetensområdet för handledning Bertlin Sonja Vörå
  Wilkinson Konrad Vasa
       
Yrkesexamen inom el- och automationsbranschen      
Elmontör (YE) Franzén Johan Korsholm
       
Yrkesexamen inom transportbranschen      
Kompetensområdet för skogsindustrins transporter Krus Dan Korsholm
       
Yrkesexamen inom transportbranschen      
Kompetensområdet för varutransporter Näsman Heidi Korsholm
       
Specialyrkesexamen för målarmästare      
Kompetensområdet för arbete i specialuppgifter inom målningsbranschen Alm Johan Korsholm
  Hedman Thomas Korsholm
  Sjöblom Mikael Närpes
       
Specialyrkesexamen i chefskap inom inkvarterings- och kosthållsbranschen Korpimäki Anniina Hangö
  Torstensson Ann-Charlotte Lemland
       
Specialyrkesexamen i chefskap inom produktion      
Arbetsledare Björklund Hans Pedersöre
  Fiskars Nina Närpes
  Kalander Thomas Korsholm
  Sjöskog Tore Pedersöre
       
Specialyrkesexamen i tjänster för specialkost      
Dietkock Nyman Maj-Len Nykarleby
       
Specialyrkesexamen i äldreomsorg Laurila Mats Vörå

Ett stort TACK till våra stipendiegivare 2020! 

 Ahlsell Oy

Aktiastiftelsen i Korsholm

Aktiastiftelsen i Vasa

Andelslaget Österbottens kött

Bengt Prins minnesfond

Byggnadsförbundets svenska avd. 168

Einari Vidgrén säätiö

Finlands närvårdar-och primärskötarförbund, SuPer r.f.

Finnes minnesfond

Föreningen för skogskultur r.f.

Industrins stipendiefond för Vocana

JHL

Kaskö Företagare r.f.

Kristina Zontaklubb r.f

Kuvaverkko

Larsmo kommun

LC Närpes

Three Towns, Lady Lions

Lions Club Närpes r.f

Lions Club Oravais r.f.

Lions Club Pedersöre r.f.

Lions Club Övermark-Yttermark r.f

Metsämiesten säätiö

Nimetech Ab 

Närko Ab

Närpes JHL 473

Närpes metallarbetares fackavd. 274 r.f.

Närpes Rotaryklubb r.f

Rahtarit ry:n Pohjanmaan osasto

SKAL Pohjanmaa-Österbotten r.y.

Suomen Hitsausteknillinen yhdistys/Pohjanmaan paikallisosasto

Svenska Studiefonden

Sydösterbottens Elbyrå Kb

Talonrakennusteollisuuden Pohjanmaan Piiri r.y.

Tehy r.f.

Tikkurila Oyj

Vasa Elektriska Ab

Vasanejdens bilbranscharbetare AKT r.y.

VVS Föreningen i Finland r.f.

Vörå Sparbanks Aktiastiftelse

Zontaklubben i Jakobstad r.f.

ÖSP Vörå lokalavdelning

Österbottens Husdjursklubb r.f.

Österbottens Teknologiindustri r.f.

ENHETEN I PEDERSÖRE:

Öjesvägen 74, 68910 Bennäs

ENHETEN I JAKOBSTAD:

Köpmansgatan 10 68600 Jakobstad

ENHETEN I VASA:

Kungsgårdsvägen 30 A 65380 Vasa

ENHETEN I NÄRPES:

Ängskullsvägen 1, 64230 Närpes st.
Tfn. 06-324 2622

  • Tfn: 06-324 2000

Växeln är öppen må-to
kl. 8.00-15.45, fre kl. 8.00-15.00
(Växeln är lunchstängd kl. 11-12)

  • Fax: 06-324 2210
  • Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.
UTBILDNING I VÄRLDSKLASS