Examinerade från Yrkesakademin i Österbotten våren 2021

För tidsperioden 1.1-16.6.2021 OBS!

Här publiceras endast namnen på de som gett oss tillstånd att publicera namn i massmedier.

Enhet Efternamn Tilltalsnamn Hemkommun Examen Kompetensområde (KO) Examensbenämning Också avlagt studentexamen
Jakobstad Koskenranta Ida-Liina Larsmo Grundexamen i musik KO för musik Musiker  
Jakobstad Stocks William Åbo Grundexamen i musik KO för musik Musiker  
               
Jakobstad Björses Emilia Pedersöre Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning KO för visuell framställning Utövare av visuell framställning  
Jakobstad Björses Julia Pedersöre Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning KO för visuell framställning Utövare av visuell framställning  
Jakobstad Elvström Christoffer Pedersöre Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning KO för visuell framställning Utövare av visuell framställning  
Jakobstad Hägglund Eddie Jakobstad Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning KO för visuell framställning Utövare av visuell framställning  
Jakobstad Larsson Dick Jakobstad Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning KO för visuell framställning Utövare av visuell framställning  
Jakobstad Åbrandt Amanda Kronoby Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning KO för visuell framställning Utövare av visuell framställning  
               
Närpes Axén Janita Kristinestad Grundexamen i affärsverksamhet   Merkonom  
Närpes Berglund Terés Kristinestad Grundexamen i affärsverksamhet   Merkonom  
Närpes Björkbacka-West Maria Närpes Grundexamen i affärsverksamhet   Merkonom  
Närpes Bondarenko Alina Närpes Grundexamen i affärsverksamhet   Merkonom  
Närpes Klemets Angelika Kaskö Grundexamen i affärsverksamhet   Merkonom Dubbelexamen
Närpes Mehanovic Azra Närpes Grundexamen i affärsverksamhet   Merkonom  
Närpes Westling Vilhelm Närpes Grundexamen i affärsverksamhet   Merkonom  
               
Närpes Otieno Christopher Närpes Grundexamen i informations- och kommunikationsteknik KO för programmering Datanom  
               
Närpes Wikström Catarina Närpes Grundexamen i logistik KO för lagerservice Lagerförvaltare  
Närpes Bengs Linus Vasa Grundexamen i logistik KO för transportservice Kombinationsfordonsförare  
Närpes Berglund Hampus Närpes Grundexamen i logistik KO för transportservice Kombinationsfordonsförare  
Närpes Eklund Elin Närpes Grundexamen i logistik KO för transportservice Kombinationsfordonsförare  
Närpes Holtlund Robin Korsnäs Grundexamen i logistik KO för transportservice Kombinationsfordonsförare  
Närpes Hurr Jonas Korsholm Grundexamen i logistik KO för transportservice Kombinationsfordonsförare  
Närpes Kekic Nedim Närpes Grundexamen i logistik KO för transportservice Kombinationsfordonsförare  
Närpes Lahtinen Benjamin Vasa Grundexamen i logistik KO för transportservice Kombinationsfordonsförare  
Närpes Lindström Oscar Korsholm Grundexamen i logistik KO för transportservice Kombinationsfordonsförare  
Närpes Mattsson Johan Pargas Grundexamen i logistik KO för transportservice Kombinationsfordonsförare  
Närpes Pärus Alex Kristinestad Grundexamen i logistik KO för transportservice Kombinationsfordonsförare  
Närpes Sandås Victor Nykarleby Grundexamen i logistik KO för transportservice Kombinationsfordonsförare  
               
Närpes Ek William Närpes Grundexamen i maskin- och produktionsteknik KO för produktionsteknik Plåtslagare-svetsare  
Närpes Iontsa Jelena Närpes Grundexamen i maskin- och produktionsteknik KO för produktionsteknik Plåtslagare-svetsare  
Närpes Komsi Axel Närpes Grundexamen i maskin- och produktionsteknik KO för produktionsteknik Plåtslagare-svetsare  
Närpes Räfsbäck Benny Närpes Grundexamen i maskin- och produktionsteknik KO för produktionsteknik Plåtslagare-svetsare  
Närpes Svarvar Joel Närpes Grundexamen i maskin- och produktionsteknik KO för produktionsteknik Plåtslagare-svetsare Dubbelexamen
Närpes Söderman Niklas Närpes Grundexamen i maskin- och produktionsteknik KO för produktionsteknik Plåtslagare-svetsare  
Närpes Åberg Kristoffer Närpes Grundexamen i maskin- och produktionsteknik KO för produktionsteknik Plåtslagare-svetsare  
Närpes Viklund Albin Närpes Grundexamen i maskin- och produktionsteknik KO för produktionsteknik Plåtslagare-svetsare  
               
Närpes Berg Nicolas Närpes Grundexamen inom byggnadsbranschen KO för husbyggnad Husbyggare Dubbelexamen
Närpes Bergvik Oscar Kristinestad Grundexamen inom byggnadsbranschen KO för husbyggnad Husbyggare  
Närpes Bäckström Anton Närpes Grundexamen inom byggnadsbranschen KO för husbyggnad Husbyggare Dubbelexamen
Närpes Groos Isac Närpes Grundexamen inom byggnadsbranschen KO för husbyggnad Husbyggare  
Närpes Nordgren Philip Närpes Grundexamen inom byggnadsbranschen KO för husbyggnad Husbyggare  
Närpes Perälä Jim Närpes Grundexamen inom byggnadsbranschen KO för husbyggnad Husbyggare Dubbelexamen
Närpes Snickars Christoffer Närpes Grundexamen inom byggnadsbranschen KO för husbyggnad Husbyggare  
               
Närpes Karlstedt Julia Närpes Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för sjukvård och omsorg Närvårdare Dubbelexamen
Närpes Lindedahl Teresa Närpes Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för sjukvård och omsorg Närvårdare  
Närpes Maric Tomi Närpes Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för sjukvård och omsorg Närvårdare  
Närpes Nesterova Valeria Närpes Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för sjukvård och omsorg Närvårdare Dubbelexamen
Närpes Susic Mevlida Närpes Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för sjukvård och omsorg Närvårdare  
Närpes Svens Linda Kaskö Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för sjukvård och omsorg Närvårdare  
Närpes Wahlroos Lina Närpes Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för sjukvård och omsorg Närvårdare  
Närpes Raiskinmäki Carola Närpes Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för vård och rehabilitering av äldre Närvårdare  
Närpes Stenberg Emille Närpes Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för vård och rehabilitering av äldre Närvårdare  
Närpes Sundell Fanny Närpes Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för vård och rehabilitering av äldre Närvårdare  
Närpes Teir Felicia Närpes Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för vård och rehabilitering av äldre Närvårdare  
Närpes Hoang Dung Närpes Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för äldreomsorg Närvårdare  
               
Närpes Lindberg Joni Kristinestad Yrkesexamen inom transportbranschen KO för varutransporter    
Närpes Snygg Christian Vasa Yrkesexamen inom transportbranschen KO för varutransporter    
               
Pedersöre Sandström Casandra Pedersöre Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för arbete med personer 
med funktionsnedsättning
Närvårdare  
Pedersöre Backlund Viktor Pedersöre Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för mentalhälsoarbete och 
missbrukarvård
Närvårdare  
Pedersöre Forsström Wilma Kronoby Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för pedagogisk verksamhet och 
vård av barn och unga
Närvårdare  
Pedersöre Nyman Belinda Pedersöre Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för pedagogisk verksamhet och 
vård av barn och unga
Närvårdare  
Pedersöre Sjöblom Evelina Pedersöre Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för pedagogisk verksamhet och 
vård av barn och unga
Närvårdare  
Pedersöre Ahlvik Esther Pedersöre Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för sjukvård och omsorg Närvårdare  
Pedersöre Akineri Rebecca Larsmo Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för sjukvård och omsorg Närvårdare  
Pedersöre Björkström Marie Larsmo Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för sjukvård och omsorg Närvårdare  
Pedersöre Björnvik Elin Larsmo Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för sjukvård och omsorg Närvårdare  
Pedersöre Enkvist Erica Larsmo Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för sjukvård och omsorg Närvårdare  
Pedersöre Gädda Elin Jakobstad Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för sjukvård och omsorg Närvårdare  
Pedersöre Gäddnäs Emma Larsmo Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för sjukvård och omsorg Närvårdare  
Pedersöre Gäddnäs Isabella Larsmo Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för sjukvård och omsorg Närvårdare  
Pedersöre Johansson Moa Jakobstad Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för sjukvård och omsorg Närvårdare  
Pedersöre Lindfors Anna-Maria Pedersöre Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för sjukvård och omsorg Närvårdare  
Pedersöre Lindroos Elin Kimitoön Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för sjukvård och omsorg Närvårdare  
Pedersöre Lönnqvist Sarah Raseborg Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för sjukvård och omsorg Närvårdare  
Pedersöre Pettersson Åsa Larsmo Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för sjukvård och omsorg Närvårdare  
Pedersöre Ström William Pedersöre Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för sjukvård och omsorg Närvårdare  
Pedersöre Thylin Linn Larsmo Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för sjukvård och omsorg Närvårdare  
Pedersöre Vallsten Alea Larsmo Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för sjukvård och omsorg Närvårdare  
Pedersöre Viljamaa Emilia Pedersöre Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för sjukvård och omsorg Närvårdare  
Pedersöre Wolde Eyerusalem Jakobstad Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för sjukvård och omsorg Närvårdare  
Pedersöre Öling Hanna Pedersöre Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för sjukvård och omsorg Närvårdare  
Pedersöre Hosseini Yasmin Jakobstad Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för vård och rehabilitering av äldre Närvårdare  
Pedersöre Högnäs Christina Jakobstad Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för vård och rehabilitering av äldre Närvårdare  
               
Vasa Ekström Anna Korsholm Grundexamen i affärsverksamhet   Merkonom  
Vasa Skullbacka Hanna Kronoby Grundexamen i affärsverksamhet   Merkonom  
Vasa Storgård Christoffer Vasa Grundexamen i affärsverksamhet   Merkonom  
Vasa Sundholm Petra Närpes Grundexamen i affärsverksamhet   Merkonom  
               
Vasa Bäckström Victoria Korsholm Grundexamen i informations- och kommunikationsteknik   Programutvecklare  
               
Vasa Engman Jimmy Korsholm Grundexamen i logistik KO för transportservice Kombinationsfordonsförare  
               
Vasa Backlund Filip Vörå Grundexamen i maskin- och produktionsteknik KO för produktionsteknik Verkstadsmekaniker  
Vasa Penttinen Jesper Vörå Grundexamen i maskin- och produktionsteknik KO för produktionsteknik Verkstadsmekaniker  
Vasa Snickars William Korsholm Grundexamen i maskin- och produktionsteknik KO för produktionsteknik Verkstadsmekaniker  
Vasa Waxlax Thomas Korsholm Grundexamen inom maskin- och produktionsteknik KO för produktionsteknik Verkstadsmekaniker  
               
Vasa Björknäs Felicia Korsholm Grundexamen inom bilbranschen KO för bilteknik Fordonsmekaniker  
Vasa Doudi Mahmoud Vasa Grundexamen inom bilbranschen KO för bilteknik Fordonsmekaniker  
Vasa Enqvist Isak Korsholm Grundexamen inom bilbranschen KO för bilteknik Fordonsmekaniker  
Vasa Karlsson Elias Korsholm Grundexamen inom bilbranschen KO för bilteknik Fordonsmekaniker  
Vasa Moliis Sebastian Korsholm Grundexamen inom bilbranschen KO för bilteknik Fordonsmekaniker  
Vasa Niemi Elias Närpes Grundexamen inom bilbranschen KO för bilteknik Fordonsmekaniker  
Vasa Nyman Linus Korsholm Grundexamen inom bilbranschen KO för bilteknik Fordonsmekaniker  
               
Vasa Ahlskog Daniel Malax Grundexamen inom byggnadsbranschen KO för husbyggnad Husbyggare  
Vasa Asumaa Oliver Korsholm Grundexamen inom byggnadsbranschen KO för husbyggnad Husbyggare Dubbelexamen
Vasa Betlehem Axel Vasa Grundexamen inom byggnadsbranschen KO för husbyggnad Husbyggare Dubbelexamen
Vasa Björmans Oskar Vasa Grundexamen inom byggnadsbranschen KO för husbyggnad Husbyggare  
Vasa Horttana Jesper Vasa Grundexamen inom byggnadsbranschen KO för husbyggnad Husbyggare  
Vasa Nylund Johannes Malax Grundexamen inom byggnadsbranschen KO för husbyggnad Husbyggare  
Vasa Romar Kevin Korsholm Grundexamen inom byggnadsbranschen KO för husbyggnad Husbyggare Dubbelexamen
Vasa Sjövall Alexander Vasa Grundexamen inom byggnadsbranschen KO för husbyggnad Husbyggare  
               
Vasa Ahlskog Andreas Korsholm Grundexamen inom el- och automationsbranschen   Elmontör  
Vasa Belai Dodi - Grundexamen inom el- och automationsbranschen   Elmontör  
Vasa Backlund Daniel Närpes Grundexamen inom el- och automationsbranschen   Elmontör Dubbelexamen
Vasa Bondegård Jakob Kristinestad Grundexamen inom el- och automationsbranschen   Elmontör  
Vasa Böling Alfred Korsholm Grundexamen inom el- och automationsbranschen   Elmontör Dubbelexamen
Vasa Casper Fred   Grundexamen inom el- och automationsbranschen   Elmontör  
Vasa Granskog William Närpes Grundexamen inom el- och automationsbranschen   Elmontör Dubbelexamen
Vasa Ingi Rony Vasa Grundexamen inom el- och automationsbranschen   Elmontör  
Vasa Jakobsson Isak Korsholm Grundexamen inom el- och automationsbranschen   Elmontör Dubbelexamen
Vasa Järf Oliver Vasa Grundexamen inom el- och automationsbranschen   Elmontör Dubbelexamen
Vasa Järvinen Tom Vasa Grundexamen inom el- och automationsbranschen   Elmontör  
Vasa Kivioja Alexander Vasa Grundexamen inom el- och automationsbranschen   Elmontör  
Vasa Lindström Kevin   Grundexamen inom el- och automationsbranschen   Elmontör  
Vasa Lindeqvist Benny Korsnäs Grundexamen inom el- och automationsbranschen   Elmontör  
Vasa Malm Emil Närpes Grundexamen inom el- och automationsbranschen   Elmontör  
Vasa Niemistö Niklas Korsholm Grundexamen inom el- och automationsbranschen   Elmontör  
Vasa Pedersen Max Vasa Grundexamen inom el- och automationsbranschen   Elmontör Dubbelexamen
Vasa Sarin Emil Korsholm Grundexamen inom el- och automationsbranschen   Elmontör  
Vasa Sjöblad William Malax Grundexamen inom el- och automationsbranschen   Elmontör  
Vasa West Daniel Malax Grundexamen inom el- och automationsbranschen   Elmontör  
Vasa Zefari Morteza Vasa Grundexamen inom el- och automationsbranschen   Elmontör  
               
Vasa Forsbacka Emilia Korsholm Grundexamen inom hår- och skönhetsbranschen KO för frisörarbete Frisör  
Vasa Kock Ida Pedersöre Grundexamen inom hår- och skönhetsbranschen KO för frisörarbete Frisör Dubbelexamen
Vasa Solstrand Julia Nykarleby Grundexamen inom hår- och skönhetsbranschen KO för frisörarbete Frisör  
Vasa Kulosman Fatima Närpes Grundexamen inom hårbranschen   Frisör  
               
Vasa Koskimäki Theresa Korsholm Grundexamen inom konstindustri KO för inredningsbranschen Artesan  
Vasa Löfgren Jonna Malax Grundexamen inom konstindustri KO för inredningsbranschen Artesan  
               
Vasa Holm Maria Korsholm Grundexamen inom lantbruksbranschen KO för lantbruk Landsbygdsföretagare  
Vasa Dalkarl Felix Vörå Grundexamen inom lantbruksbranschen KO för lantbruksteknologi Landsbygdsföretagare  
Vasa Furunäs Tim Korsholm Grundexamen inom lantbruksbranschen KO för lantbruksteknologi Landsbygdsföretagare  
Vasa Glasberg Per Malax Grundexamen inom lantbruksbranschen KO för lantbruksteknologi Landsbygdsföretagare  
Vasa Lervik Hannes Korsholm Grundexamen inom lantbruksbranschen KO för lantbruksteknologi Landsbygdsföretagare  
Vasa Nyman Simon Närpes Grundexamen inom lantbruksbranschen KO för lantbruksteknologi Landsbygdsföretagare  
Vasa Sand André Närpes Grundexamen inom lantbruksbranschen KO för lantbruksteknologi Landsbygdsföretagare  
Vasa Smeds Jonatan Malax Grundexamen inom lantbruksbranschen KO för lantbruksteknologi Landsbygdsföretagare  
Vasa Östman Benjamin Korsholm Grundexamen inom lantbruksbranschen KO för lantbruksteknologi Landsbygdsföretagare  
               
Vasa Lithén Belinda Vasa Grundexamen inom restaurang- och cateringbranschen KO för kundservice Servitör  
Vasa Häggdahl Isabel Korsnäs Grundexamen inom restaurang- och cateringbranschen KO för matservice Kock Dubbelexamen
Vasa Jimenez Alvarez Mariana Korsholm Grundexamen inom restaurang- och cateringbranschen KO för matservice Kock  
Vasa Tran Huu Vasa Grundexamen inom restaurang- och cateringbranschen KO för matservice Kock  
               
Vasa Back André Vörå Grundexamen inom skogsbranschen KO för körning av skogsmaskiner Skogsmaskinsförare  
Vasa Blomqvist Robin Nykarleby Grundexamen inom skogsbranschen KO för körning av skogsmaskiner Skogsmaskinsförare  
Vasa Granfors Jim Vörå Grundexamen inom skogsbranschen KO för körning av skogsmaskiner Skogsmaskinsförare  
Vasa Holm Oskar Korsholm Grundexamen inom skogsbranschen KO för körning av skogsmaskiner Skogsmaskinsförare  
Vasa Högbäck Mathias Malax Grundexamen inom skogsbranschen KO för körning av skogsmaskiner Skogsmaskinsförare  
Vasa Kuuttinen Martin Närpes Grundexamen inom skogsbranschen KO för körning av skogsmaskiner Skogsmaskinsförare  
Vasa Mäkelä Ville Kronoby Grundexamen inom skogsbranschen KO för körning av skogsmaskiner Skogsmaskinsförare  
Vasa Norrgård Isak Vörå Grundexamen inom skogsbranschen KO för körning av skogsmaskiner Skogsmaskinsförare  
Vasa Sten William Kristinestad Grundexamen inom skogsbranschen KO för körning av skogsmaskiner Skogsmaskinsförare  
               
Vasa Hartvik Alexandra Malax Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för akutvård Närvårdare  
Vasa Asplund Johannes Korsholm Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för akutvård på grundnivå Akutvårdare på grundnivå  
Vasa Björklund Ella Malax Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för akutvård på grundnivå Akutvårdare på grundnivå Dubbelexamen
Vasa Doudi Hussein Vasa Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för akutvård på grundnivå Akutvårdare på grundnivå  
Vasa Mestari Emma Korsholm Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för akutvård på grundnivå Akutvårdare på grundnivå  
Vasa Passoja Fanny Karleby Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för akutvård på grundnivå Akutvårdare på grundnivå Dubbelexamen
Vasa Paxal Jennifer Korsholm Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för akutvård på grundnivå Akutvårdare på grundnivå Dubbelexamen
Vasa Geberg Fanny Malax Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för mentalhälsoarbete och missbrukarvård Närvårdare  
Vasa Mylläri Jenna Närpes Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för mentalhälsoarbete och missbrukarvård Närvårdare  
Vasa Holmqvist Joakim Korsholm Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för pedagogisk verksamhet och 
vård av barn och unga
Närvårdare  
Vasa Norrgrann Tina Korsholm Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för pedagogisk verksamhet och 
vård av barn och unga
Närvårdare  
Vasa Söderblom Nathalie Vasa Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för pedagogisk verksamhet och 
vård av barn och unga
Närvårdare  
Vasa Åkers Johanna Vörå Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för pedagogisk verksamhet och 
vård av barn och unga
Närvårdare Dubbelexamen
Vasa Air Me Pedersöre Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för sjukvård och omsorg Närvårdare  
Vasa Eh Lah Vörå Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för sjukvård och omsorg Närvårdare  
Vasa Nguyen Hong Vasa Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för sjukvård och omsorg Närvårdare  
Vasa Nyholm Jennifer Kristinestad Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för sjukvård och omsorg Närvårdare  
Vasa Rönnholm Amanda Närpes Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för sjukvård och omsorg Närvårdare  
Vasa Sand Julia Korsholm Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för sjukvård och omsorg Närvårdare  
Vasa Wiklund Caroline Vörå Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för sjukvård och omsorg Närvårdare Dubbelexamen
Vasa Etoka Kaluta Korsholm Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för vård och rehabilitering av äldre Närvårdare  
Vasa Ingman Johanna Korsholm Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för vård och rehabilitering av äldre Närvårdare  
Vasa Mamenywa Kundo Korsholm Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för vård och rehabilitering av äldre Närvårdare  
Vasa Näs Amanda Vasa Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för vård och rehabilitering av äldre Närvårdare  
Vasa Shumbagira Mamenywa Korsholm Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för vård och rehabilitering av äldre Närvårdare  
Vasa Östergård Sarah Vasa Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen KO för äldreomsorg Närvårdare  
               
Vasa Högnabba Heidi Pedersöre Grundexamen inom trädgårdsbranschen KO för grönsektorn Trädgårdsmästare  
Vasa Enlund Nina Karleby Grundexamen inom trädgårdsskötsel KO för grönsektorn Trädgårdsmästare  
               
Vasa Etoka Etienne Korsholm Grundexamen inom ytbehandlingsbranschen KO för byggnadsmåleri Målare  
Vasa Högström Emma Vörå Grundexamen inom ytbehandlingsbranschen KO för byggnadsmåleri Målare  
Vasa Mai Dat Närpes Grundexamen inom ytbehandlingsbranschen KO för byggnadsmåleri Målare  
               
Vasa Nynäs Olle Korsnäs Yrkesexamen för golvläggare      
               
Vasa Råholm Charlotta Jalasjärvi Yrkesexamen för specialhandledare av barn och ungdom      
               
Vasa Hellström Magdalena Jakobstad Yrkesexamen i arbete som teamledare      
Vasa Hietanen Jasmin Kristinestad Yrkesexamen i arbete som teamledare      
Vasa Holmberg Jimmie Nykarleby Yrkesexamen i arbete som teamledare      
               
Vasa Krzeszowiec Anna Närpes Yrkesexamen i matservice KO för matlagning i storhushåll Storkökskock  
Vasa Setälä Laila Malax Yrkesexamen i matservice KO för matlagning i storhushåll Storkökskock  
               
Vasa El ariss Youness Vasa Yrkesexamen i pedagogisk verksamhet och handledning KO för handledning    
Vasa Quillin Christel Vasa Yrkesexamen i pedagogisk verksamhet och handledning KO för handledning    
Vasa Ede Ann-Sofi Pedersöre Yrkesexamen i pedagogisk verksamhet och handledning KO för handledning i skolgång och morgon- 
och eftermiddagsverksamhet
Ledare för skolgång och morgon- 
och eftermiddagsverksamhet
 
Vasa Eklund Emilia Larsmo Yrkesexamen i pedagogisk verksamhet och handledning KO för handledning i skolgång och morgon- 
och eftermiddagsverksamhet
Ledare för skolgång och morgon- 
och eftermiddagsverksamhet
 
Vasa Halilic Alma Malax Yrkesexamen i pedagogisk verksamhet och handledning KO för handledning i skolgång och morgon- 
och eftermiddagsverksamhet
Ledare för skolgång och morgon- 
och eftermiddagsverksamhet
 
Vasa Liljeström Kontor Johanna Vörå Yrkesexamen i pedagogisk verksamhet och handledning KO för handledning i skolgång och morgon- 
och eftermiddagsverksamhet
Ledare för skolgång och morgon- 
och eftermiddagsverksamhet
 
Vasa Ljung Christoffer Pedersöre Yrkesexamen i pedagogisk verksamhet och handledning KO för handledning i skolgång och morgon- 
och eftermiddagsverksamhet
Ledare för skolgång och morgon- 
och eftermiddagsverksamhet
 
Vasa Podbicanin Meatrisa Malax Yrkesexamen i pedagogisk verksamhet och handledning KO för handledning i skolgång och morgon- 
och eftermiddagsverksamhet
Ledare för skolgång och morgon- 
och eftermiddagsverksamhet
 
Vasa Svenfelt Camilla Larsmo Yrkesexamen i pedagogisk verksamhet och handledning KO för handledning i skolgång och morgon- 
och eftermiddagsverksamhet
Ledare för skolgång och morgon- 
och eftermiddagsverksamhet
 
               
Vasa Nyberg Magnus Korsholm Specialyrkesexamen för målarmästare KO för arbete i arbetsledaruppgifter 
inom målningsbranschen
   
               
Vasa Nordlund Anna Theresa Hammarland Specialyrkesexamen i chefskap inom inkvarterings- 
och kosthållsbranschen
     
Vasa Närhi Nina Vasa Specialyrkesexamen i chefskap inom inkvarterings- 
och kosthållsbranschen
     
               
Vasa Hildén Denise Esbo Specialyrkesexamen i pedagogisk verksamhet och handledning      
               
Vasa Salmén Joanna Saltvik Specialyrkesexamen i tjänster för specialkost   Dietkock  
Vasa Viktorsson Caroline Lemland Specialyrkesexamen i tjänster för specialkost   Dietkock  

Vi tackar våra stipendiedonatorer:

  • Aktiastiftelsen i Korsholm
  • Aktiastiftelsen i Vasa
  • Andelslaget Österbottens kött
  • Bengt Prins minnesfond
  • Bravida Finland Oyj
  • Byggnadsförbundets svenska avd. 168
  • Daniel Granborgs minnesfond
  • Einari Vidgrén säätiö
  • Erik Storlunds fond
  • Finlands närvårdar-och primärskötarförbund, SuPer r.f.
  • Finlands svenska byggare r.f.
  • Finnes minnesfond
  • Föreningen för skogskultur r.f.
  • Företagshuset Dynamo Yritystalo Ab Oy
  • Industrins stipendiefond för Vocana
  • Jakobstad-Pedersöre Rotaryklubb r.f.
  • JHL
  • Kristina Zontaklubb r.f
  • Kristinestads Näringslivscentral Ab-Kristiinankaupungin Elinkeinokeskus Oy
  • Larsmo kommun
  • LC Närpes Three Towns, Lady Lions
  • Lennart Nordins stipendiefond
  • Lions Club Närpes r.f
  • Lions Club Pedersöre r.f.
  • Lions Club Övermark-Yttermark r.f
  • Metsämiesten säätiö
  • Närko Ab
  • Närpes Bilcentrals stipendiefond
  • Närpes JHL 473
  • Närpes metallarbetares fackavd. 274 r.f.
  • Närpes Rotaryklubb r.f
  • Närpesnejdens fackliga lokalorganistation r.f.
  • Rahtarit ry:n Pohjanmaan osasto
  • Raimo och Unto Leinolas fond
  • SKAL Pohjanmaa-Österbotten r.y.
  • Sparbanksstiftelsen i Närpes
  • Suomen Hitsausteknillinen yhdistys/Pohjanmaan paikallisosasto
  • Svenska Studiefonden
  • Talonrakennusteollisuuden Pohjanmaan Piiri r.y.
  • Tehy r.f.
  • Tikkurila Oyj
  • Vasa Elektriska Ab
  • Vörå Sparbanks Aktiastiftelse
  • Zontaklubben i Jakobstad r.f.
  • ÖSP Vörå lokalavdelning
  • ÖSP Yttermark lokalavdelning
  • Österbottens Husdjursklubb r.f.
  • Österbottens Teknologiindustri r.f.

ENHETEN I PEDERSÖRE:

Sursikvägen 41, 68910 Bennäs

ENHETEN I JAKOBSTAD:

Köpmansgatan 10 68600 Jakobstad

ENHETEN I VASA:

Kungsgårdsvägen 30 A 65380 Vasa

ENHETEN I NÄRPES:

Ängskullsvägen 1, 64230 Närpes st.
Tfn. 06-324 2622

  • Tfn: 06-324 2000

Växeln är öppen må-to
kl. 8.00-15.45, fre kl. 8.00-15.00
(Växeln är lunchstängd kl. 11-12)

  • Fax: 06-324 2210
  • Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.
UTBILDNING I VÄRLDSKLASS