Antagna till Yrkesakademin i Österbotten i gemensam ansökan våren 2021

Publicerad av NFO .

Här publiceras endast namnen på de som gett oss tillstånd att publicera namn i massmedier.
Skola Examen Efternamn Tilltalsnamn
Enheten i Jakobstad      
  Grundexamen i musik Hautamäki Kajsa
  Grundexamen i musik Norrholm Lucas
       
  Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning Grankvist Hanna
  Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning Högberg Myrskog Amadeus
  Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning Karlais Emma
  Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning Norrgård Alva
  Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning Rönnlund Katarina
       
Enheten i Närpes      
  Grundexamen i affärsverksamhet Häggblad Nicole
  Grundexamen i affärsverksamhet Nguyen Dung
  Grundexamen i affärsverksamhet Sundman Madicken
  Grundexamen i affärsverksamhet Yli-Panula Elias
       
  Grundexamen i logistik Ala-Mattinen Joakim
  Grundexamen i logistik Beganovic Armin
  Grundexamen i logistik Blomqvist Åke
  Grundexamen i logistik Brkic Kenan
  Grundexamen i logistik Hagnäs Milton
  Grundexamen i logistik Holm Emma
  Grundexamen i logistik Kiili Emil
  Grundexamen i logistik Krasnoshtan Oleksandra
  Grundexamen i logistik Kung Linus
  Grundexamen i logistik Lindedahl Emil
  Grundexamen i logistik Linman Elliot
  Grundexamen i logistik Lintula Simon
  Grundexamen i logistik Långvik Max
  Grundexamen i logistik Lönnqvist Axel
  Grundexamen i logistik Nyberg William
  Grundexamen i logistik Nyman Michael
  Grundexamen i logistik Ojala Zakarias
  Grundexamen i logistik Pihlgren Emil
  Grundexamen i logistik Räfså Emilia
  Grundexamen i logistik Storkamp David
  Grundexamen i logistik Storsved Elias
  Grundexamen i logistik Vikars Ennie
  Grundexamen i logistik Vu Anh
       
  Grundexamen i maskin- och produktionsteknik Back Björn
  Grundexamen i maskin- och produktionsteknik Forsman Wiktor
  Grundexamen i maskin- och produktionsteknik Håkans Vincent
  Grundexamen i maskin- och produktionsteknik Lindén Philip
  Grundexamen i maskin- och produktionsteknik Setälä Lukas
  Grundexamen i maskin- och produktionsteknik Sjöqvist Tobias
       
  Grundexamen inom byggnadsbranschen Antfolk Minea
  Grundexamen inom byggnadsbranschen Bergström Nathanael
  Grundexamen inom byggnadsbranschen Björk Adrian
  Grundexamen inom byggnadsbranschen Holmlund Hampus
  Grundexamen inom byggnadsbranschen Klockars Hugo
  Grundexamen inom byggnadsbranschen Långfors Jim
  Grundexamen inom byggnadsbranschen Malmi Elias
  Grundexamen inom byggnadsbranschen Risberg Wilhelm
  Grundexamen inom byggnadsbranschen Rosengård Markus
  Grundexamen inom byggnadsbranschen Rönnholm Hannes
  Grundexamen inom byggnadsbranschen Vide Johan
  Grundexamen inom byggnadsbranschen Vikars William
  Grundexamen inom byggnadsbranschen Vikstrand Filip
       
  Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning Eriksson Jimmy
  Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning Heikkilä Alexander
  Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning Lassfolk Wilmer
  Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning Töyrä Joel
       
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Antfolk Emilia
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Dahlgren Emmie
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Enqvist Maya
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Juthnäs Evelina
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Klemets Hope
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Lindén Fanny
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Nguyen Thanh
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Sjöblad Ida
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Sjögård Jenny
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Westerback Minea
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Zakaria Ibrahim Salah
       
Enheten i Pedersöre      
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Ahlskog Elin
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Ahlskog Emilia
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Elenius Thelma
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Fagerholm Sara
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Forshaw Viktoria
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Fältros Maja
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Gerdtman Fiona
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Granholm Jenni
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Granholm Tindra
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Grankulla Emmie
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Grankulla Jenna
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Grankulla Melinn
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Grön Jasmin
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Gäddnäs Elina
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Hautamäki Emmi
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Holmstedt Lina
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Lindström Sandra
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Norrbäck Janina
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Nynäs Emma
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Oja Matilda
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Snellman Camilla
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Snellman Elin
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Snellman Ida
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Snellman Tilde
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Sulkakoski Jemina
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Sundqvist Nea
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Sundström Alma
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Sundström Henna
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Svenlin Sofia
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Åkerlund Tindra
       
Enheten i Vasa      
  Grundexamen i husteknik Grönlund Jim
  Grundexamen i husteknik Jünger Rickard
  Grundexamen i husteknik Santala Isak
  Grundexamen i husteknik Vältti Roni
       
  Grundexamen i informations- och kommunikationsteknik Grägg Walter
  Grundexamen i informations- och kommunikationsteknik Hjort Anton
  Grundexamen i informations- och kommunikationsteknik Zavoi Mateas
       
  Grundexamen i maskin- och produktionsteknik Bredgård William
  Grundexamen i maskin- och produktionsteknik Friman Mårten
  Grundexamen i maskin- och produktionsteknik Koivisto Kevin
  Grundexamen i maskin- och produktionsteknik Lattu Timo
  Grundexamen i maskin- och produktionsteknik Rönnberg Matias
  Grundexamen i maskin- och produktionsteknik Söderholm Axel
       
  Grundexamen inom bilbranschen Ahlbäck Jonas
  Grundexamen inom bilbranschen Hakala Jesse
  Grundexamen inom bilbranschen Hill Rasmus
  Grundexamen inom bilbranschen Holm Casper
  Grundexamen inom bilbranschen Keko Janek
  Grundexamen inom bilbranschen Lundström Rebecca
  Grundexamen inom bilbranschen Nessler Joakim
  Grundexamen inom bilbranschen Sand Antonia
  Grundexamen inom bilbranschen Sjöberg Hannes
  Grundexamen inom bilbranschen Smeds Arthur
  Grundexamen inom bilbranschen Stenbacka Felix
  Grundexamen inom bilbranschen Sundvall Kasper
  Grundexamen inom bilbranschen West Joakim
  Grundexamen inom bilbranschen West Sebastian
  Grundexamen inom bilbranschen Vikman William
       
  Grundexamen inom byggnadsbranschen Holmfors Johannes
  Grundexamen inom byggnadsbranschen Hser Eh Doh
  Grundexamen inom byggnadsbranschen Kultti Jenna
  Grundexamen inom byggnadsbranschen Majors Oliver
  Grundexamen inom byggnadsbranschen Mikander Otto
  Grundexamen inom byggnadsbranschen Schrey Jeremias
  Grundexamen inom byggnadsbranschen Sten Oskar
  Grundexamen inom byggnadsbranschen Widlöf Levi
  Grundexamen inom byggnadsbranschen Willför Emma
       
  Grundexamen inom el- och automationsbranschen Berg Oscar
  Grundexamen inom el- och automationsbranschen Björknäs Philip
  Grundexamen inom el- och automationsbranschen Björkstrand Adam
  Grundexamen inom el- och automationsbranschen Brokvist Eemil
  Grundexamen inom el- och automationsbranschen Busujevas Vitas
  Grundexamen inom el- och automationsbranschen Martin Johannes
  Grundexamen inom el- och automationsbranschen Morney Sacha
  Grundexamen inom el- och automationsbranschen Mörk Oliver
  Grundexamen inom el- och automationsbranschen Nyman Benjamin
  Grundexamen inom el- och automationsbranschen Nässlin Adam
  Grundexamen inom el- och automationsbranschen Pellonpää Robin
  Grundexamen inom el- och automationsbranschen Pihlaja Salomo
  Grundexamen inom el- och automationsbranschen Raatikainen Isak
  Grundexamen inom el- och automationsbranschen Sandvik Adam
  Grundexamen inom el- och automationsbranschen Sjöblom Simon
  Grundexamen inom el- och automationsbranschen Stoor Hannes
  Grundexamen inom el- och automationsbranschen Tuohimaa Hugo
  Grundexamen inom el- och automationsbranschen West Jeremias
  Grundexamen inom el- och automationsbranschen Öhman Tom
       
  Grundexamen inom hår- och skönhetsbranschen Back Elina
  Grundexamen inom hår- och skönhetsbranschen Backlund Nora
  Grundexamen inom hår- och skönhetsbranschen Björkskog Molly
  Grundexamen inom hår- och skönhetsbranschen Finnila Broman Ella
  Grundexamen inom hår- och skönhetsbranschen Hellén Lina
  Grundexamen inom hår- och skönhetsbranschen Isaksen Inger
  Grundexamen inom hår- och skönhetsbranschen Jåfs Alva
  Grundexamen inom hår- och skönhetsbranschen Khayata Ghaliya
  Grundexamen inom hår- och skönhetsbranschen Söderbacka Carolina
  Grundexamen inom hår- och skönhetsbranschen Tsugailo Eva
  Grundexamen inom hår- och skönhetsbranschen West Sanna
  Grundexamen inom hår- och skönhetsbranschen Östman Antonia
       
  Grundexamen inom konstindustri Hoijar Emilia
  Grundexamen inom konstindustri Långström Alicia
  Grundexamen inom konstindustri Smeds Filippa
       
  Grundexamen inom lantbruksbranschen Asp Isac
  Grundexamen inom lantbruksbranschen Backholm Jonathan
  Grundexamen inom lantbruksbranschen Krook Viktor
  Grundexamen inom lantbruksbranschen Slotte Johanna
  Grundexamen inom lantbruksbranschen Stenback Rebecca
  Grundexamen inom lantbruksbranschen Westerback Oliver
  Grundexamen inom lantbruksbranschen Åkerback Linus
       
  Grundexamen inom rengörings- och fastighetsservicebranschen Sigg Michelle
       
  Grundexamen inom restaurang- och cateringbranschen Blomqvist Viktor
  Grundexamen inom restaurang- och cateringbranschen Engström Sofia
  Grundexamen inom restaurang- och cateringbranschen Kullas Ronja
  Grundexamen inom restaurang- och cateringbranschen Långbacka Josefine
  Grundexamen inom restaurang- och cateringbranschen Simons Ida
  Grundexamen inom restaurang- och cateringbranschen Vest William
       
  Grundexamen inom skogsbranschen Bergström Joel
  Grundexamen inom skogsbranschen Fors Anton
  Grundexamen inom skogsbranschen Forsman Samuel
  Grundexamen inom skogsbranschen Forsman Simon
  Grundexamen inom skogsbranschen Hahka Joachim
  Grundexamen inom skogsbranschen Nordlund Enrico
  Grundexamen inom skogsbranschen Norrdahl Adam
  Grundexamen inom skogsbranschen Söderback Otto
       
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Aaltonen Ted
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Antell Fanny
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Dirisha Alexander
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Doudi Roukia
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Ehnström Emilia
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Hautamäki Emilia
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Hellman Alicia
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Herrgård Johanna
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Holmlund Melinda
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Horttana Tilde
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Ingves Venla
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Lindberg Ida
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Lindeqvist Belinn
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Lång Celina
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Mannfolk Ida
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Nuur Ali Marwa
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Nyholm Linnéa
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Sainio Nea
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Stenmark Linn
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Suljkanovic Amila
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Wasberg Cornelia
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen West Nea
  Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen Östman Lea
       
  Grundexamen inom ytbehandlingsbranschen Abed Ahmed
  Grundexamen inom ytbehandlingsbranschen Katala Mukadi
  Grundexamen inom ytbehandlingsbranschen Mård Elin
 

ENHETEN I PEDERSÖRE:

Sursikvägen 41, 68910 Bennäs

ENHETEN I JAKOBSTAD:

Köpmansgatan 10 68600 Jakobstad

ENHETEN I VASA:

Kungsgårdsvägen 30 A 65380 Vasa

ENHETEN I NÄRPES:

Ängskullsvägen 1, 64230 Närpes st.
Tfn. 06-324 2622

  • Tfn: 06-324 2000

Växeln är öppen må-to
kl. 8.00-15.45, fre kl. 8.00-15.00
(Växeln är lunchstängd kl. 11-12)

  • Fax: 06-324 2210
  • Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.
UTBILDNING I VÄRLDSKLASS