Kombistudier
Som studerande vid YA:s alla enheter och utbildningar har du möjlighet att avlägga dubbelexamen (kombiexamen). Du byter ut en del av de gemensamma examensdelarna till ett rekommenderat antal studieavsnitt från gymnasiets lärokurs med sikte på att avlägga studentexamen. Studieavsnitten från gymnasiet kan även ingå i valbara yrkesinriktade examensdelar.
Vid YA i Vasa hålls kombistudierna dagtid i skolan. Studieavsnitten läses i 5-veckors block, två kombiblock varje läsår. Vid enheten i Närpes hålls kombistudierna dagtid och periodvis vid Närpes gymnasium, i Jakobstad och i Pedersöre samarbetar vi med Aftis via distansstudier. Studietiden är densamma oberoende av om du läser kombi eller ej.
I kombipaketet ingår de obligatoriska studieavsnitten eller 12 studiepoäng i modersmål, medellång finska, lång engelska och kort matematik samt 8 studiepoäng i samhällslära. Observera att realämnet i Närpes är hälsokunskap (6 studiepoäng).
Kombistudierna är avgiftsfria. Vill du komplettera med andra realämnen eller lång matematik kan du läsa dem på egen bekostnad på distans via Vasa svenska aftonläroverk. Fem ämnen avläggs i studentexamen; modersmål, som är obligatoriskt för alla, samt fyra prov ur minst tre av följande grupper: finska, engelska, matematik, realämne.
Studerande i Vasa, Pedersöre och Jakobstad skriver studentproven vid Vasa svenska aftonläroverk (Aftis) och studerande i Närpes skriver studentproven vid Närpes gymnasium.
I kombiundervisningen används digitala läromedel (böcker) och dator. Alla studentprov är digitala vilket innebär att alla studerande bör ha tillgång till en egen bärbar dator. Du som omfattas av utvidgad läroplikt får en dator till ditt förfogande.
Din studiehandledare vid YA ger närmare information om kombistudier och dubbelexamen i början av studierna. Vi följer regelbundet upp hur dina kombistudier framskrider. Ämnesläraren i kombistudierna ger information om litteratur och e-läromedel.
Att avlägga dubbelexamen är krävande och det är viktigt att kombistuderande är medvetna om tilläggsarbetet som gymnasiestudierna medför. För att den studerande ska kunna fortsätta sina gymnasiestudier framgångsrikt förutsätts att alla gymnasieämnen i kombiblock 1 är avlagda med godkänt vitsord innan man övergår till kombiblock 2.
När vi förbereder oss inför de elektroniska skrivningarna är datorn ett allt viktigare verktyg vid varje lektion och i varje undervisningssituation. Datorn finns med på samma sätt som kurslitteratur, penal och fickräknare, och ibland kan kurslitteraturen vara enbart digital.
Om du önskar avlägga kombistudier och inte omfattas av utvidgad läroplikt så kan du läsa om studentexamens rekommendationer gällande datorer via denna länk.
Med hopp om en bra start på studierna!