Accessibility Tools


Antagna till Yrkesakademin i Österbotten i gemensam ansökan våren 2023


februari 06, 2024
OBS! Här publiceras endast namnen på de som gett oss tillstånd att publicera namn i massmedier.
Totala antalet antagna i gemensam ansökan är 295, varav 253 har gett sitt tillstånd att publicera namnet i massmedier och finns med på nedan lista.
Efternamn Tilltalsnamn Hemkommun Antagen till följande utbildning

ENHETEN I JAKOBSTAD

Granfors Leeroy Vasa Grundexamen i musik
Magee Aiden Jakobstad Grundexamen i musik
Ingström Elias Närpes Grundexamen i musik
Svenskberg Felicia Hangö Grundexamen i musik
Norrholm Theo Viking Åbo Grundexamen i musik
Pokas Kateryna Nykarleby Grundexamen i musik
Lund Bo Jakobstad Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning
Spandauw Wendy Jakobstad Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning
Wickman Ella Nykarleby Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning
Björkskog Elwa Larsmo Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning
Sirén Elin Vörå Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning
Sokolenko Yeva Nykarleby Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning
Tammelin Felicia Korsholm Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning
Ödahl Fröjdö Astri Jakobstad Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning
       

ENHETEN I NÄRPES

Hutchinson Emily Närpes Grundexamen i affärsverksamhet
Novik Mariia Närpes Grundexamen i affärsverksamhet
Reet Jeanette Närpes Grundexamen i affärsverksamhet
Sand Jonatan Närpes Grundexamen i affärsverksamhet
Svarvar Oliver Närpes Grundexamen i affärsverksamhet
Dahlström William Närpes Grundexamen i affärsverksamhet
Vikars Eddie Närpes Grundexamen i affärsverksamhet
Wikström Angelica Linnea Närpes Grundexamen i affärsverksamhet
Pham Mai Närpes Grundexamen i affärsverksamhet
Ek Malva Kristinestad Grundexamen i logistik
Engelqvist Teo Närpes Grundexamen i logistik
Flenmark Otto Kristinestad Grundexamen i logistik
Juslin Felix Närpes Grundexamen i logistik
Viljanen Franz Kimitoön Grundexamen i logistik
Grönlund Hannes Malax Grundexamen i logistik
Gull Fanny Korsholm Grundexamen i logistik
Hagström Felicia Pargas Grundexamen i logistik
Lindström Jesper Närpes Grundexamen i logistik
Naski Jerry Närpes Grundexamen i logistik
Nordman Melvin Närpes Grundexamen i logistik
Nyström Lucas Malax Grundexamen i logistik
Rönnberg Minea Korsholm Grundexamen i logistik
Ström Jim Nykarleby Grundexamen i logistik
Vesala Sami Kristinestad Grundexamen i logistik
Wikman Jonathan Närpes Grundexamen i logistik
Åkerback Liam Malax Grundexamen i logistik
Åstrand Linus Malax Grundexamen i logistik
Forss Samuel Kimitoön Grundexamen i maskin- och produktionsteknik
Frostén Liam Närpes Grundexamen i maskin- och produktionsteknik
Gull Noah Närpes Grundexamen i maskin- och produktionsteknik
Hakalax Arthur Kimitoön Grundexamen i maskin- och produktionsteknik
Nybacka Benjamin Närpes Grundexamen i maskin- och produktionsteknik
Stoor Victor Närpes Grundexamen i maskin- och produktionsteknik
Westerlund Maximilian Kristinestad Grundexamen i maskin- och produktionsteknik
Bäck Oskar Närpes Grundexamen inom byggnadsbranschen
Eriksson Zacharias Närpes Grundexamen inom byggnadsbranschen
Herrmans Alexander Närpes Grundexamen inom byggnadsbranschen
Lärka Axel Närpes Grundexamen inom byggnadsbranschen
Risberg Jakob Närpes Grundexamen inom byggnadsbranschen
Wikström Josef Närpes Grundexamen inom byggnadsbranschen
Ivars Philip Närpes Grundexamen inom byggnadsbranschen
Pham Nam Närpes Grundexamen inom byggnadsbranschen
Nguyen Phuc Närpes Grundexamen inom byggnadsbranschen
Nguyen Duy Närpes Grundexamen inom byggnadsbranschen
Kaars Johan Närpes Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning
Laasonen Aleandra Saltvik Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning
Setälä Daniel Malax Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning
Bui Duc Närpes Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning
Lai Lam Närpes Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning
Norrgård Valter Närpes Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning
Hotilovac Amar Närpes Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning
Truong Vinh Närpes Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning
Palic Muamer Närpes Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen
Pjevo Selma Närpes Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen
Rantamäki Sebastian Närpes Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen
Vikstrand Agnes Närpes Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen
Yamberla Ramos Keira Närpes Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen
Hromovyi Yaroslav Kaskö Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen
Huynh Y Närpes Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen
Mannfolk Julia Kristinestad Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen
Mustonen Victoria Närpes Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen
Salkicevic Erna Närpes Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen
Nguyen Vu Hoang Närpes Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen
Bui Quynh Närpes Utbildning som handleder för examensutbildning
Korinnyi Illia Närpes Utbildning som handleder för examensutbildning
       

ENHETEN I PEDERSÖRE   

Askolin Maria Raseborg Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen
Eklund Minea Larsmo Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen
Enkvist Vera Pedersöre Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen
Mannil Josephine Larsmo Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen
Mikhlik Daniil Nykarleby Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen
Nyholm Wilma Jakobstad Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen
Sjöholm Nova Nykarleby Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen
Snellman Elsah Pedersöre Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen
Thylin Meyah Larsmo Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen
Östman Eeva-Maria Pedersöre Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen
Östman Elin Pedersöre Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen
Björkskog Annéa Larsmo Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen
Danchova Detelina Kronoby Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen
Enkvist Filippa Pedersöre Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen
Enkvist Ingrid Pedersöre Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen
Grankulla Evelina Larsmo Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen
Haldin Linnéa Jakobstad Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen
Jansson Josefin Jakobstad Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen
Karlsson Elin Nykarleby Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen
Kronqvist Nea Nykarleby Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen
Snellman Edith Pedersöre Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen
Vähäkangas Lea Pedersöre Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen
Vähäkangas Linn Pedersöre Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen
Ehrström Elin   Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen
       

ENHETEN I VASA

Granholm Kevin Vörå Grundexamen i informations- och kommunikationsteknik
Nguyen Luong Vasa Grundexamen i informations- och kommunikationsteknik
Båsk Jacob Korsholm Grundexamen i maskin- och produktionsteknik
Hirviniemi Lassi Vasa Grundexamen i maskin- och produktionsteknik
Håkans Oskar Korsholm Grundexamen i maskin- och produktionsteknik
Jokela Niko Korsholm Grundexamen i maskin- och produktionsteknik
Jönnfors Simon Vörå Grundexamen i maskin- och produktionsteknik
Klemets Adam Vörå Grundexamen i maskin- och produktionsteknik
Liljedahl Elliot Korsholm Grundexamen i maskin- och produktionsteknik
Sandkvist Jimmy Korsholm Grundexamen i maskin- och produktionsteknik
Sundström Kasimir Korsholm Grundexamen i maskin- och produktionsteknik
Backman Janec Korsholm Grundexamen i maskin- och produktionsteknik
Hedman Johannes Korsholm Grundexamen i maskin- och produktionsteknik
Lehti Alex Korsholm Grundexamen i maskin- och produktionsteknik
Norrgård Oskari Nykarleby Grundexamen i maskin- och produktionsteknik
Ostuni Matteo Korsholm Grundexamen i maskin- och produktionsteknik
Sebbas Melker Korsholm Grundexamen i maskin- och produktionsteknik
Edberg Noah Vasa Grundexamen inom byggnadsbranschen
Gustafsson Alfons Korsholm Grundexamen inom byggnadsbranschen
Holm Eva Vasa Grundexamen inom byggnadsbranschen
Källund Alexander Malax Grundexamen inom byggnadsbranschen
Mattsson Dylan Vasa Grundexamen inom byggnadsbranschen
Pylkkä Rasmus Korsholm Grundexamen inom byggnadsbranschen
Vikström Casper Korsholm Grundexamen inom byggnadsbranschen
Ahllund Adam Korsholm Grundexamen inom byggnadsbranschen
Fred Jonathan Vasa Grundexamen inom byggnadsbranschen
Grankulla Hannah Pedersöre Grundexamen inom byggnadsbranschen
Lund Lukas Korsholm Grundexamen inom byggnadsbranschen
Nguyen Tai Närpes Grundexamen inom byggnadsbranschen
Pellas Hampus Vasa Grundexamen inom byggnadsbranschen
Toppar Kim Korsholm Grundexamen inom byggnadsbranschen
Torkko Julius Vasa Grundexamen inom byggnadsbranschen
Södö Robin Korsholm Grundexamen inom byggnadsbranschen
Hartmann Marius Malax Grundexamen inom byggnadsbranschen
Borg Elis Vasa Grundexamen inom el- och automationsbranschen
Ekholm Victor Vasa Grundexamen inom el- och automationsbranschen
Krook Noah Korsholm Grundexamen inom el- och automationsbranschen
Krook Vincent Korsholm Grundexamen inom el- och automationsbranschen
Lehto Sebasthian Korsholm Grundexamen inom el- och automationsbranschen
Morney Liam Vasa Grundexamen inom el- och automationsbranschen
Nabb Isac Korsholm Grundexamen inom el- och automationsbranschen
Rönn Selim Korsholm Grundexamen inom el- och automationsbranschen
Stoor Leo Malax Grundexamen inom el- och automationsbranschen
Sund André Korsholm Grundexamen inom el- och automationsbranschen
Swanljung Casper Vasa Grundexamen inom el- och automationsbranschen
Söderqvist Zacharias Korsholm Grundexamen inom el- och automationsbranschen
Böling Jacob Vörå Grundexamen inom el- och automationsbranschen
Fredriksson Albin Korsholm Grundexamen inom el- och automationsbranschen
Isaksson Elliot Vasa Grundexamen inom el- och automationsbranschen
Kukkonen Eetu Korsholm Grundexamen inom el- och automationsbranschen
Romar Adrian Korsholm Grundexamen inom el- och automationsbranschen
Smedman William Korsholm Grundexamen inom el- och automationsbranschen
Sten Simon Korsnäs Grundexamen inom el- och automationsbranschen
Sundell Hannes Korsholm Grundexamen inom el- och automationsbranschen
Fagerholm Tony Pedersöre Grundexamen inom fordonsbranschen
Fellman Jim Pedersöre Grundexamen inom fordonsbranschen
Forsman Alexandra Pedersöre Grundexamen inom fordonsbranschen
Haldin Riku Korsholm Grundexamen inom fordonsbranschen
Holmfors William Korsholm Grundexamen inom fordonsbranschen
Häggback Thomas Närpes Grundexamen inom fordonsbranschen
Högfors Noel Korsholm Grundexamen inom fordonsbranschen
Lundmark Hugo Malax Grundexamen inom fordonsbranschen
Simons Wilhelm Närpes Grundexamen inom fordonsbranschen
Wainio Sara Vasa Grundexamen inom fordonsbranschen
Westerback Jim Malax Grundexamen inom fordonsbranschen
Östring Christoffer Malax Grundexamen inom fordonsbranschen
Kujanpää Nico Vasa Grundexamen inom fordonsbranschen
Majabacka Conny Vörå Grundexamen inom fordonsbranschen
Mantere Kasper Vörå Grundexamen inom fordonsbranschen
Nguyen Dinh Närpes Grundexamen inom fordonsbranschen
Poltavskyi Dmytro Okänd Grundexamen inom fordonsbranschen
Snickars Oliver Korsnäs Grundexamen inom fordonsbranschen
Nguyen Anh Närpes Grundexamen inom fordonsbranschen
Alali Adnan Vasa Grundexamen inom fordonsbranschen
Alali Mohammad Vasa Grundexamen inom fordonsbranschen
Holtlund Iris Åbo Grundexamen inom hår- och skönhetsbranschen
Malm Mathilda Kristinestad Grundexamen inom hår- och skönhetsbranschen
Sjöblom Jannike Korsholm Grundexamen inom hår- och skönhetsbranschen
Sundström Anna Korsholm Grundexamen inom hår- och skönhetsbranschen
Wilhelmsson Isabell Korsholm Grundexamen inom hår- och skönhetsbranschen
Österman Erin Raseborg Grundexamen inom hår- och skönhetsbranschen
Björkén Mimosa Lemland Grundexamen inom hår- och skönhetsbranschen
Björkman Ella Korsholm Grundexamen inom hår- och skönhetsbranschen
Mörk Tilde Korsholm Grundexamen inom hår- och skönhetsbranschen
Nyman Michelle Östermark Grundexamen inom hår- och skönhetsbranschen
Storfors Linnea Malax Grundexamen inom hår- och skönhetsbranschen
Widberg Tilda Kristinestad Grundexamen inom hår- och skönhetsbranschen
Fagerholm Cassandra Vasa Grundexamen inom hår- och skönhetsbranschen
Alarid Darye Korsnäs Grundexamen inom hår- och skönhetsbranschen
Larsson Morgan Korsholm Grundexamen inom konstindustrin
Häggqvist William Närpes Grundexamen inom lantbruksbranschen
Lall Diana Korsholm Grundexamen inom lantbruksbranschen
Hoijar Noah Korsholm Grundexamen inom lantbruksbranschen
Ståhlberg Isak Vörå Grundexamen inom lantbruksbranschen
Håkans Ben Närpes Grundexamen inom restaurang- och cateringbranschen
Krook Elias Korsholm Grundexamen inom restaurang- och cateringbranschen
Långfors Alina Korsholm Grundexamen inom restaurang- och cateringbranschen
Rönngren Anton Kristinestad Grundexamen inom restaurang- och cateringbranschen
Södergård Elis Malax Grundexamen inom restaurang- och cateringbranschen
Källman Valter Vasa Grundexamen inom restaurang- och cateringbranschen
Pesonen Julia Hammarland Grundexamen inom restaurang- och cateringbranschen
Strandholm Kevin Närpes Grundexamen inom restaurang- och cateringbranschen
Pham Anh Närpes Grundexamen inom restaurang- och cateringbranschen
Brännäs Axel Korsholm Grundexamen inom skogsbranschen
Dahlnäs Filip Kronoby Grundexamen inom skogsbranschen
Erkkilä Jesse Vasa Grundexamen inom skogsbranschen
Gästgivar Lucas Malax Grundexamen inom skogsbranschen
Hedström Oskar Korsholm Grundexamen inom skogsbranschen
Mård Arvid Korsholm Grundexamen inom skogsbranschen
Sahlberg William Korsholm Grundexamen inom skogsbranschen
Stenbacka Arvid Malax Grundexamen inom skogsbranschen
Wikblad Alex Nykarleby Grundexamen inom skogsbranschen
Wikman Noel Karleby Grundexamen inom skogsbranschen
Östring Tobias Malax Grundexamen inom skogsbranschen
Berg Eelian Kronoby Grundexamen inom skogsbranschen
Björkell Anton Malax Grundexamen inom skogsbranschen
Björses Max Kristinestad Grundexamen inom skogsbranschen
Furu Elias Korsholm Grundexamen inom skogsbranschen
Ingerström Noah Saltvik Grundexamen inom skogsbranschen
Karrenpalo Elias Malax Grundexamen inom skogsbranschen
Lindell Matias Närpes Grundexamen inom skogsbranschen
Yrttiaho Oskar Korsholm Grundexamen inom skogsbranschen
Aaltonen Tilde Korsholm Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen
Asplund Wendy Korsholm Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen
Bengs Ronja Korsholm Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen
Ena Mira Pedersöre Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen
Holmberg Olivia Vörå Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen
Hägglund Amanda Närpes Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen
Kjellman Emilia Korsholm Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen
Majaniemi Viivi Korsholm Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen
Nybacka Ronja Korsholm Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen
Nylund Jennie Malax Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen
Onnela Alva Korsholm Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen
Rönnqvist Agnes Korsholm Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen
Säisä Sindra Korsholm Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen
Wikström Madeleine Pedersöre Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen
Öst Alexandra Vasa Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen
Eriksson Ava-Amanda Vasa Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen
Granér Wilma Korsholm Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen
Guss Nathalie Malax Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen
Halin Julius Korsholm Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen
Rintamäki Elin Vörå Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen
Viljamaa Josefin Pedersöre Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen
Westerlund Amelia Kristinestad Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen
Abdulqadir Shuriye Mohamed Vasa Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen
Eklöv Elin Pedersöre Grundexamen inom ytbehandlingsbranschen
Maier Elin Korsholm Grundexamen inom ytbehandlingsbranschen
Smeds Adelina Kristinestad Grundexamen inom ytbehandlingsbranschen
Ngoie Eloi Vasa Grundexamen inom ytbehandlingsbranschen
Muambi Mike Korsholm Grundexamen inom ytbehandlingsbranschen
Kitinoja Sienna Vasa Utbildning som handleder för examensutbildning


  • Senast ändrad: 28 juni 2023

Kontaktuppgifter

Infopunkt: Tfn: 06-324 2000 Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Växeln är öppen må-to kl. 8.00-15.45, fre kl. 8.00-15.00 (Växeln är lunchstängd kl. 11-12)

© Yrkesakademin i Österbotten. All rights reserved.