Från 1.8.2025 kan endast studerande som har rätt till avgiftsfri utbildning få skolresestöd
Rätten till skolresestöd gäller framöver endast de studerande som är berättigade till avgiftsfri utbildning på andra stadiet. Detta innebär att studerande som inte har rätt till avgiftsfri utbildning inte längre kan få skolresestöd från och med 1.8.2025.
Studerande som är berättigade till avgiftsfri utbildning på andra stadiet kan fortsättningsvis få skolresestöd. Hittills har studerande som saknat rätt till avgiftsfri utbildning kunnat få skolresestöd om skolresan har varit minst 10 kilometer i en riktning.
Den studerande behöver inte göra något på grund av ändringen i skolresestödet. Ändringen träder i kraft läsåret 2025–2026. Om den studerande har rätt till avgiftsfri utbildning kan hen ansöka om skolresestöd på normalt sätt också i fortsättningen. Studerande som inte har rätt till avgiftsfri utbildning kan från 1.8.2025 inte längre få skolresestöd.
Eftersom endast studerande som har rätt till avgiftsfri utbildning kan få skolresestöd efter ändringen, är det till stor del vuxenstuderande som inte längre kommer att få stöd.
Läs mer om skolresestöd: kela.fi/skolresestod.
-
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den. -
Senast ändrad: 20 Maj 2025